Emilios Solomou Nienawiść to połowa zemsty

Właśnie ukazała się druga powieść nagrodzonego Europejską Nagrodą Literacką Emiliosa Solomou. Nienawiść to połowa zemsty (tłum. Ewa T. Szyler i Beata Żółkiewicz-Siakantaris) to trzymająca w napięciu powieść o rozbójnikach – tych dziewiętnastowiecznych i współczesnych.

Emilios Solomou „Nienawiść to połowa zemsty” okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Emilios Solomou „Nienawiść to połowa zemsty” okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

21 kwietnia 1870 roku w Dilesi, mieście na beockim wybrzeżu, greccy rozbójnicy porywają czterech wysoko urodzonych Europejczyków, co staje się bezpośrednią przyczyną kryzysu na linii Grecja – Wielka Brytania. Po dziesięciu dniach mężczyźni zostają zamordowani. Wydarzenia te przeszły do historii jako masakra w Dilesi i zwróciły Europę przeciwko Grecji oraz odsłoniły głęboko zakorzenione powiązania polityków ze sprawcami.

21 kwietnia 2013 roku: brutalne morderstwo członków europejskiej trojki w jednym z hoteli w centrum Aten znów wywołuje falę niechęci wobec Grecji. Ta zaś, w samym środku wieloaspektowego kryzysu, po raz kolejny otrzymuje łatkę „czarnej owcy”. Zakodowana wiadomość zostawiona na miejscu zbrodni powiąże zdarzenie z masakrą w Dilesi. Greccy rozbójnicy z przeszłości powracają do życia.

Emilios Solomou (ur. 1971 w Nikozji) – studiował historię i archeologię na Uniwersytecie Ateńskim. Przez kilka lat pracował w jednej z cypryjskich gazet jako dziennikarz. Obecnie uczy języka greckiego i historii w publicznym liceum. Jest członkiem rady wydawniczej magazynu literackiego „Anef”, a także Związku Pisarzy Cypryjskich. Za powieść zatytułowaną Ostrze w twoich dłoniach (2007) został uhonorowany Cypryjską Nagrodą Literacką, a za Dziennik zdrady (tł. Ewa T. Szyler) – Nagrodą Literacką Unii Europejskiej. Jego książki ukazały się do tej pory w przekładach na polski, niemiecki, albański, serbski, słoweński, węgierski, bułgarski, chorwacki i macedoński.

Każdy zakupiony egzemplarz to 1 zł wsparcia na działania pomocowe Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii.

Emilios Solomou Nienawiść to połowa zemsty 
Premiera: 21 kwietnia 2018 roku
Wydawnictwo Książkowe Klimaty

Dodaj komentarz