Chaos Warszawa. Debata wokół książki

Książka Joanny Kusiak Chaos Warszawa (nowość Wydawnictwa Bęc Zmiana) na przykładzie stolicy pokazuje, że polski „chaos przestrzenny” jest tak naprawdę świetnie zorganizowany, a jego źródeł należy szukać nie tylko w planowaniu przestrzennym, ale na przykład w sądownictwie. 8 maja rozmawiać o tym będą eksperci, podczas debaty wokół książki Joanny Kusiak, jaka odbędzie się w Barze Studio w Warszawie.

Joanna Kusiak, „Chaos Warszawa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Kusiak, „Chaos Warszawa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chaos to symptom, a nie opis problemu – mówi Joanna Kusiak, autorka książki. – Czujemy, że z przestrzenią miejską jest coś nie tak, ale nie wiemy dokładnie co i wtedy mówimy, że panuje chaos. Często się słyszy, że chaos „rządzi” przestrzenią. Chaos to takie słowo, które jest zamierzone jako systemowa krytyka miasta – w istocie jednak osuwa się w zwykłe narzekanie, które jednak nigdy nie dotyczy jakiejś konkretnej rzeczy, tylko zawsze całości systemu. Nie narzekamy po prostu na brak podatku katastralnego albo reprywatyzację, na to, że jest brzydko czy że wisi wielki bilbord. Za każdym razem, kiedy mówimy: „ten chaos”, oznacza to, że stoi za tym coś więcej – dodaje autorka.

W debacie udział wezmą oprócz Joanny Kusiak, autorki książki Chaos Warszawa, Beata Siemieniako, prawniczka i aktywistka miejska, Jarosław Trybuś, historyk architektury i dyrektor Muzeum Warszawy oraz Artur Celiński, wicenaczelny Magazynu Miasta, kierownik programu DNA Miasta. Spotkanie poprowadzi Bogna Świątkowska, prezes fundacji Bęc Zmiana.

Joanna Kusiak – socjolożka i badaczka miast, prowadzi interdyscyplinarne badania na pograniczu studiów miejskich, teorii krytycznej i socjologii prawa. Obecnie pracuje w King’s College na Uniwersytecie Cambridge. Wcześniej pracowała m.in. na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie oraz Uniwersytecie Wiedeńskim. Współredaktorka książek Chasing Warsaw. Socio-Material Dynamics of Urban Change after 1990 (2012) i Miasto-Zdrój. Architektura i programowanie zmysłów (2014). Jej nowy projekt analizuje rolę technikaliów prawa w miejskim neoliberalizmie, a także ich potencjał emancypacyjny dla ruchów miejskich w Berlinie i Warszawie. Doktorat obroniła na Politechnice w Darmstadt – ukazał się w wersji polskiej jako Chaos Warszawa (2017).

Beata Siemieniako – prawniczka i aktywistka. Jest absolwentką Kolegium MISH i prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Cardiff Law School. Od 2014 roku nieodpłatnie udziela porad prawnych w Komitecie Obrony Praw Lokatorów oraz prowadzi warsztaty edukacyjne. Aplikantka adwokacka, współzałożycielka i członkini Sekcji Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Dotychczas współpracowała m.in. z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, ClientEarth Poland – Prawnicy dla Ziemi, European Documentation Centre w Cardiff oraz Stowarzyszeniem im. prof. Hołdy. Publikowała w „Oko.press”, „Krytyce Politycznej”, „Kulturze Liberalnej”, „Młodej Palestrze”, „Codzienniku Feministycznym”, „Girls do the Front Zin”.

Artur Celiński – ekspert od polityki kulturalnej i znaczenia kultury dla rozwoju miast. Promotor innowacji w zarządzaniu politykami publicznymi i wprowadzaniu narzędzi dialogu obywatelskiego. Politolog, komentator życia publicznego. Prowadzi szkolenia dla urzędników administracji publicznej dużych i średnich miast. Pomysłodawca i koordynator badania DNA Miasta: Miejskie Polityki Kulturalne. Redaktor i współredaktor raportów badawczych dotyczących polityki kulturalnej Radomska, Słupska, Elbląga, Gorzowa Wielkopolskiego i Olsztyna. Wicenaczelny czasopisma „Magazyn Miasta / Cities Magazine”.

Jarosław Trybuś – historyk sztuki, krytyk architektury, wykładowca. Od listopada 2012 roku wicedyrektor Muzeum Warszawy ds. merytorycznych. Autor licznych publikacji poświęconych architekturze, szczególnie warszawskiej, współzałożyciel fundacji Centrum Architektury. Laureat licznych nagród, w tym Złotego Lwa z XI Biennale Architektury w Wenecji oraz Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok.

Więcej informacji dostępne jest na profilu Fundacji Bęc Zmiana na Facebooku.

Chaotyczne porządki przestrzeni. Debata wokół książki Joanny Kusiak Chaos Warszawa
8 maja 2018 roku o godzinie 18.00
Bar Studio w Warszawie

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR