• 2018-04-25

Tomasz Opania. Salon wzornictwa

19 maja w galerii Awangarda BWA Wrocław otwarta zostanie wystawa Tomasza Opanii Salon wzornictwa, prezentująca… prototypy przyrządów do ćwiczeń.

Tomasz Opania, „Trener Osobisty”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Opania, „Trener Osobisty”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomek Opania to artysta i sportowiec. Dzięki temu niezwykłemu połączeniu rozpoznaje sztukę w codzienności, zna wartość rzemiosła, samo-ograniczania się oraz marzeń. Artysta przygląda się sportowcowi, a sportowiec artyście, kontrują się, niedowierzają sobie nawzajem, ale też zanurzają w życiu na różne sposoby. O tym właśnie jest wystawa: o życiu, którego doświadczamy wedle pewnych wzorców kulturowych i praktyk egzystencjalnych. BWA Wrocław długo zabiegało o przygotowanie dużej retrospektywy tego artysty związanego z Wrocławiem i tutejszą Akademią. Bo skromny, chodzącymi własnymi ścieżkami Opania, to artysta wyjątkowy. Łączy tradycję sztuki krytycznej lat 90. z ironią i żartobliwością, na jaką poważni artyści krytyczni – dziś szacowni profesorowie – raczej sobie nie pozwalali. Do ogólnopolskiej tradycji dodał typowo wrocławski niuans pogodnej zabawy, za który tak lubimy miasto nad Odrą.

Wystawa nosi tytuł Salon wzornictwa, gdyż spora część przedstawianych tu dzieł to wymyślone przez artystę prototypy przyrządów do ćwiczeń, zmieniających odbiór sztuki w performans, wykonywany przez widza. Analityczny umysł artysty stworzył też dzieła odnoszące się do doskonalenia ciała, optymalizacji powiązań rodzinnych i usprawniania relacji międzynarodowych. Jeśli ktoś chce się dobrze bawić, a przy tym dowiedzieć czegoś o sobie i świecie, który go otacza, niech usiądzie z przyjacielem na Ławce dla dwojga, a okaże się kto kogo dominuje w związku. Może wypróbować też na przykład Trenera osobistego! Z innymi eksponatami przeżycia będą jeszcze większe, bo widz mimowolnie może wykonać gesty, które go zaskoczą. Czy artysta proponuje grę z widzem i wręcz zastawianie na niego pułapek? Właśnie tak. Dlatego nie można nie przyjść do Salonu wzornictwa Tomka Opani, gdyż artysta-sportowiec rzucił nam wyzwanie.

Tomasz Opania. Salon wzornictwa
Kuratorka: Anna Markowska
Produkcja: Patrycja Ścisłowska
Identyfikacja wizualna: Maciej Lizak
Od 19 maja do 1 lipca 2018 roku
Wernisaż: 11 maja 2018 roku o godzinie 17.00
Galeria Awangarda BWA Wrocław

Dodaj komentarz