• 2018-04-25

Stale o Nowej Hucie

Od 25 kwietnia w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Dzieje Nowej Huty oglądać można kolejną, trzecią już odsłonę wystawy Stale o Nowej Hucie. W dniu otwarcia wystawy przewidziano oprowadzanie kuratorskie. Ekspozycja będzie prezentowana do 23 września.

(źródło: materiały prasowe organizatora)

(źródło: materiały prasowe organizatora)

Względem Nowej Huty trudno zachować obojętność. Wielu ją kocha, dla wielu też zapewne jest utożsamieniem wszystkiego, co złe. Dyskusyjne jest nawet to, czym ona tak naprawdę jest. Dziś to dzielnica Krakowa, a przecież jednocześnie coś więcej – właściwie miasto w mieście. Popeerelowski relikt, skansen socjalizmu, a zarazem dynamicznie rozwijająca się część nowoczesnej metropolii.

Wystawa opowiada w fotograficznym skrócie o kluczowych momentach w historii Nowej Huty i jej mieszkańców. Eksponatom będą towarzyszyć niepublikowane dotychczas fotografie Nowej Huty m.in. z bogatego zbioru zdjęć muzeów.

25 kwietnia o godzinie 17.00 kurator Piotr Kapusta (MHK) oprowadzi gości po wystawie Stale o Nowej Hucie i przybliży tematykę m.in. strajku w Hucie im. Lenina wiosną 1988 roku. Następnie uczestnicy oprowadzania przejdą do Muzeum PRL, gdzie o godzinie 18.00 nastąpi oficjalne otwarcie wystawy opowiadającej o tym wydarzeniu – Huta stanęła. Strajk w Hucie im. Lenina 26 kwietnia – 5 maja 1988, a której kuratorem jest Agata Klimek (Muzeum PRL).

Więcej na temat wystawy i towarzyszącego jej albumu fotograficznego przeczytać można w serwisie Wydarzenia O.pl.

Stale o Nowej Hucie
Kurator wystawy: Piotr Kapusta
Od 25 kwietnia do 23 września 2018 roku
Oprowadzanie kuratorskie: 25 kwietnia 2018 roku o godzinie 17.00
Dzieje Nowej Huty – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Huta stanęła. Strajk w Hucie im. Lenina. 26 kwietnia – 5 maja 1988
Kurator: Agata Klimek
Otwarcie: 25 kwietnia 2018 roku o godzinie 18.00
Muzeum PRL w Krakowie

Dodaj komentarz