Rita Baum – zapowiedź nowego numeru

Już niebawem do sprzedaży trafi najnowszy numer poświęcony Iranowi i Teheranowi – stolicy państwa Persów. Numer został wydany w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego i jest wynikiem niezwykłej wyprawy, w jaką wyruszyli członkowie redakcji ostatniej jesieni.

„Rita Baum” nr 46 Iran/Teheran, fot. Andrzej Ficowski (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Rita Baum” nr 46 Iran/Teheran, fot. Andrzej Ficowski (źródło: materiały prasowe wydawcy)

W najnowszej „Ricie” będzie można przeczytać o irańskiej kulturze, obyczajach i klimacie społeczno-politycznym. Nie zabraknie także unikalnych zdjęć, na których redaktorzy w roli fotoreporterów uchwycili życie codzienne i niezwykłość Iranu.

„Rita Baum” jest wrocławskim pismem artystyczno-literackim, ukazującym się pod 1998 roku. Redakcja pisma od początku stara się stopniowo wcielać w życie koncepcję „pisma-ciała”, będącą próbą stworzenia ekstremalnie rozumianego czasopisma: artefaktu rozciągającego się pomiędzy ciałem i sztuką. Koncepcja ta opiera się częściowo na poststrukturalnym i feministycznym podejściu do sztuki. Jednym z jego aspektów jest kreowanie wizerunku kobiety, Rity Baum, której istnienie jest nie do końca sprawdzalne. W pierwszych numerach zamieszczane były wywiady z Ritą, a podczas eventów czasopisma pokazywane są np. jej torebki (wystawa projektantów mody) albo fotografie jej mieszkania. Część czytelników i widzów traktuje ten pomysł jako artystyczny żart, część zaś stawia na poważnie pytania: kim jest Rita. Działania takie są próbą burzenia opozycji: autentyczność i fikcyjność oraz budową postaci fantomatycznej.

„Rita Baum” – zapowiedź nowego numeru
nr 46 zima 2017/2018

 

Dodaj komentarz