• 2018-04-25

Nowe dzieło laureata Oscara Pawła Pawlikowskiego

Zimna wojna – nowy film zdobywcy Oscara, Pawła Pawlikowskiego – trafi do polskich kin 8 czerwca. Film opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc.

„Zimna wojna”, reż. Paweł Pawlikowski (źródło: materiały prasowe)

„Zimna wojna”, reż. Paweł Pawlikowski (źródło: materiały prasowe)

Wydarzenia pokazane w Zimnej wojnie rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Zanim najnowszy film autora oscarowej Idy wejdzie na krajowe ekrany, wcześniej – w dniach 8-19 maja, weźmie udział w Konkursie Głównym 71. Festiwalu Filmowego w Cannes. Już sam udział w konkursie jest niejako nominacją filmu do Złotej Palmy.

Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego może być trzecim filmem polskiego reżysera, który sięgnie po główny laur najważniejszej imprezy filmowej świata. Dotychczas Złotą Palmę w Konkursie Głównym, za swój film, zdobył w 1981 roku Andrzej Wajda, który otrzymał go za Człowieka z żelaza. Natomiast w 2002 roku Roman Polański za polsko-francuską produkcję Pianista.

Paweł Pawlikowski jest reżyserem i autorem scenariusza Zimnej wojny. Napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Zdjęcia do filmu powstały między styczniem a sierpniem 2017 roku. Ekipa kręciła film w Polsce, we Francji i Chorwacji. Producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film.

Paweł Pawlikowski, Zimna wojna
Polska premiera: 8 czerwca 2018 roku
Dystrybutor: Kino Świat

Dodaj komentarz