Akademia sztuki wideo. Spotkanie z Grzegorzem Zgrają

26 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Akademia sztuki wideo. Gościem Muzeum Śląskiego będzie Grzegorz Zgraja, jeden z pionierów wideo-artu w Polsce oraz założyciel katowickiej grupy Laboratorium.

Akademia sztuki wideo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Akademia sztuki wideo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Akademia sztuki wideo to nowa odsłona istniejącej od dwóch lat i cieszącej się dużą popularnością Akademii wideo-artu. Tegoroczne spotkania odbywają się pod hasłem ARGUEmentacja – teoretycy i historycy sztuki wideo rozmawiają z zaproszonym przez siebie artystą.

Grzegorz Zgraja studiował na Akademii Sztuki Pięknych w Katowicach (będącej wtedy filią ASP w Krakowie), gdzie zrealizował jeden z pierwszych w Polsce dyplomów ze sztuki wideo (u doc. Gerarda Labusa na Wydziale Grafiki w Katowicach). Następnie nadal eksplorował nowe media. Po dyplomie kontynuował swoją edukację w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Braunschweigu na Wydziale Filmu Eksperymentalnego i Wideo, gdzie następnie wykładał. Od połowy lat 70. konsekwentnie zajmował się sztuką wideo. W swoich pracach teoretycznych, jak i praktycznych, przede wszystkim skupia się na relacji między dźwiękiem a obrazem, używając wideo do rozbudzenia wrażliwości i uważności widza, który ma szansę stać się nie tylko biernym odbiorcą, ale i współtwórcą danej pracy.

Zgraja jest współzałożycielem powstałej w 1975 roku w Katowicach grupy Laboratorium Technik Prezentacyjnych (później: Laboratorium). W jej skład, poza nim samym, weszli także Jadwiga i Jacek Singerowie oraz Marek Kołaczkowski – wówczas studenci katowickiej Akademii Sztuk Pięknych (wtedy filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie). Członkowie grupy, w opozycji do oficjalnego programu edukacyjnego szkoły, sięgnęli w swojej twórczości po tzw. nowe media: film, wideo oraz performans. W rezultacie Katowice stały się jednym z ważnych miejsc awangardy lat 70. w Polsce. Twórczość Laboratorium została niesłusznie zapomniana, dziś jest przypominana i odkrywana na nowo.

Spotkanie poprowadzi dr Marika Kuźmicz, która przybliży zarówno indywidualną twórczość Grzegorza Zgrai, jak i historię prekursorskiej działalności katowickiej grupy Laboratorium.

Akademia sztuki wideo. Spotkanie z Grzegorzem Zgrają
26 kwietnia 2018 roku, godz. 18.00
Czytelnia Biblioteki, Muzeum Ślaskie w Katowicach

Dodaj komentarz