• 2018-04-25

Duncan Macmillan wystawiony w Tarnowie

24 kwietnia w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie odbyła się polska prapremiera sztuki Płuca, autorstwa angielskiego dramatopisarza młodego pokolenia Duncana Macmillana, w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz.

Duncan Macmillan, „Płuca”, reż. Anna Wieczur-Bluszcz (źródło: materiały prasowe teatru)

Duncan Macmillan, „Płuca”, reż. Anna Wieczur-Bluszcz (źródło: materiały prasowe teatru)

„Płuca” to mądra, aktualna, niezwykle zabawna i bardzo wzruszająca opowieść o pokoleniu, którym kieruje niepewność, wątpliwości, stres i strach przed rozpadem znanego świata o odpowiedzialności i dojrzewaniu do rodzicielstwa w czasach globalnego niepokoju, terroryzmu i napiętych stosunków politycznych. Dramat Macmillana także uniwersalna opowieść o miłości – niedoskonałej, trudnej, ale prawdziwej. Takiej, od której brakuje tchu.

Różne są drogi do szczęśliwego, spełnionego związku, różne są drogi miłości. Historia ta opowiada o tym, że pomimo lęków, wątpliwości, trudności w podjęciu najważniejszych życiowych decyzji los – przeznaczenie – przypadek wypełni scenariusz naszego życia, zdarza się, że szczęśliwie… Najbardziej urzeka mnie w tej opowieści spojrzenie na życie dwojga z perspektywy nieskończoności, uniwersum. Jesteśmy tylko drobiną w kosmosie, ale płodzimy kolejne, a one kolejne i te – kolejne drobiny. Zapełniamy wszechświat. I obyśmy tylko współistnieli i komponowali się w tej przestrzeni wywołując uczucie takie, jakie czasami wywołuje niebo pełne gwiazd, kiedy na nie patrzymy: … Piękne… jakie to piękne… – mówi Anna Wieczur-Bluszcz.

Autorką scenografii do spektaklu jest Ewa Gdowiok, ruch sceniczny przygotował Leszek Bzdyl. Występują młodzi aktorzy tarnowskiego teatru: Ewa Jakubowicz i Filip Kowalczyk.

Duncan Macmillan, Płuca
Premiera: 24 kwietnia 2018 roku
Kolejne spektakle: 27, 28, 29 kwietnia, godz. 19.00
Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Dodaj komentarz