• 2018-04-25

32. Warszawskie Spotkania Muzyczne

Od 12 do 19 maja rozpocznie się w stolicy 32. Warszawskie Spotkania Muzyczne – niezmiennie prezentujące muzykę dawną i najnowszą.

32. Warszawskie Spotkania Muzyczne (źródło: materiały prasowe organizatora)

32. Warszawskie Spotkania Muzyczne (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórcą Muzycznch spotkań jest kompozytor Władysław Słowiński, który do 2016 był także dyrektorem Festiwalu. Obecnie funkcję tę pełni Jarosław Siwiński, kompozytor, pianista, animator i koordynator wydarzeń muzycznych i edukacyjnych. Organizatorem jest Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich.

Formuła programowa WSM obejmuje ważne, choć często mało znane, dzieła muzyki dawnej i nowej oraz promuje najnowsze kompozycje, powstające często na zamówienie Festiwalu. Od 2010 jeden koncert Spotkań poświęcony jest zawsze muzyce jazzowej. Z premedytacją omijany jest repertuar klasyczno-romantyczny, dominujący na co dzień w programach filharmonicznych.

Program Spotkań ustalany jest przez dyrektora artystycznego oraz Radę Programową składającą się z wybitnych specjalistów. W jej skład wchodzą muzykolodzy: Paweł Gancarczyk i Małgorzata Gąsiorowska oraz kompozytorzy: Artur Cieślak, Sławomir Czarnecki, Anna Ignatowicz-Glińska, Dariusz Przybylski, Edward Sielicki, Adam Sławiński, Władysław Słowiński (obecnie dyrektor honorowy festiwalu), Maciej Zieliński i Artur Żuchowski.

Koncerty dotychczasowych edycji Festiwalu były transmitowane bądź retransmitowane przez Polskie Radio, także w ramach współpracy Europejskiej Unii Nadawców (EBU), co – poza promocją muzyki polskiej – znacząco przyczynia się do promocji Warszawy za granicą jako miasta aktywnie wspierającego kulturę wysoką.

Więcej informacji o Festiwalu można znaleźć na stronie internetowej Warszawskich Spotkań Muzycznych.

32. Warszawskie Spotkania Muzyczne
Od 12 do 19 maja 2018 roku
Związek Kompozytorów Polskich w Warszawie
Wstęp wolny

Dodaj komentarz