Zmień wizję w projekt laureaci ROCKWOOL

Kilkadziesiąt prac i kilkadziesiąt wizji nowej przestrzeni, w której można żyć komfortowo, bezpiecznie i ekologicznie – koncepcje studentów architektury są mocno związane z ochroną środowiska i nastawione na budowanie społecznych więzi. Zwycięzcy konkursu Zmień wizję w projekt proponują przemyślane, spójne miejsca, w których codzienność jest przyjemnością.

Filtr powietrza dla Warszawy, projekt: Michał Dołbniak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filtr powietrza dla Warszawy, projekt: Michał Dołbniak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Studencka edycja konkursu Zmień wizję w projekt pod hasłem Rzuć to wszystko co złe, organizowanego przez ROCKWOOL Polska, miała wyłonić projekty, które wyróżniają się estetyką, funkcjonalnością, a także sposobem zastosowania nowoczesnych rozwiązań budowlanych.

Kilkadziesiąt prac studentów architektury oceniło Jury w składzie: prof. arch. Marian Fikus, członkowie pracowni TOPROJEKT (zwycięzcy Grand Prix w konkursie dla architektów Zmień wizję w projekt): Marek Wawrzyniak, Karol Wawrzyniak i Katarzyna Mazurek, a także Piotr Pawlak, ekspert ROCKWOOL Polska.

Wygrał projekt odważny i dobrze przemyślany – filtr powietrza dla Warszawy autorstwa Michała Dołbniaka, studenta architektury na Politechnice Warszawskiej. Zdaniem jurorów to właśnie ta praca zasłużyła na Grand Prix.

Koncepcja obiektu położonego w centrum wielomilionowego miasta, który dzięki zastosowaniu powierzchni zielonych i systemów filtrowania powietrza nie tylko nie powoduje dodatkowych zanieczyszczeń, ale przyczynia się do ich redukcji, zasługuje na najwyższe uznanie – mówi Marian Fikus, przewodniczący Jury.

Wyróżniono też sześć prac: Dom miejski projektu Joanny Lemki, Budynek Centrum Sportowego w Warszawie Kuby Nowaka, Gminny dom kultury projektu Agaty Treli, Centrum Aktywności Lokalnej Darii Rutkowkiej, Piętra Kultury Elżbiety Szymańskiej i Kamieniczki projektu Karoliny Szczygieł.

Prace świadczą o dobrym przygotowaniu zawodowym autorów, dla których liczy się ochrona środowiska, a także kształtowanie przestrzeni w sposób, który sprzyja nawiązywaniu głębokich więzi społecznych. Te dwa filary to najnowsze trendy w architekturze, co studenci doskonale wychwytują, potrafią też wpisać projekt w kontekst urbanistyczny i architektoniczny. W architekturze ważne jest też to, czego nie widać gołym okiem – czyli zastosowane materiały budowlane. W nagrodzonych pracach nowoczesne rozwiązania ROCKWOOL, ROCKFON i ROCKPANEL spełniają ważną rolę – zwiększają bezpieczeństwo pożarowe, poprawiają efektywność energetyczną, chronią przed hałasem, są funkcjonalne, estetyczne i wygodne w użytkowaniu. W tak zaprojektowanej przestrzeni największą zaletą jest komfort życia.

Konkurs Zmień wizję w projekt ROCKWOOL Polska organizowany jest od 2012 roku. Tegoroczna studencka edycja pod hasłem Rzuć to wszystko co złe to okazja do rozmowy o tym, jak można dobrze projektować i budować w Polsce. Twórcy takich obiektów jak Hala Koszyki w Warszawie, NOSPR w Katowicach czy Filharmonia Szczecińska udowadniają, że jest to możliwe – te niezwykle nowoczesne budowle zachwycają nie tylko gości, ale i jurorów prestiżowych konkursów architektonicznych. Konkurs Zmień wizję w projekt wyłania projekty, w których widać, że ich autorzy czują przestrzeń, myślą kreatywnie i potrafią wykorzystać najlepsze technologie budowlane.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie organizatora.

Konkurs architektoniczny na najlepszy projekt 2017 Zmień wizję w projekt
Ogłoszenie wyników: 23 kwietnia 2018 roku
ROCKWOOL Polska

Dodaj komentarz