Koncert dla Wojtka Bellona

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na majowy koncert pełen poetyckich pejzaży i dźwięku gitar. Koncert dedykowany jest pamięci Wojtka Bellona – poety, pieśniarza, zakochanego w górach współtwórcy Wolnej Grupy Bukowina.

„Koncert dla Wojtka Bellona” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Koncert dla Wojtka Bellona” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tematyka wierszy i piosenek Bellona sprawia, że każdy może w nich znaleźć intrygujący motyw, liryczny tekst poruszający serce. W swoich utworach pieśniarz często nawiązywał do twórczości poety Jerzego Harasymowicza, przemycał filozoficzne refleksje, nawoływał słuchaczy do bliskości z drugim człowiekiem, ucieczki od pośpiechu wielkiego miasta.

W koncercie poświęconym pieśniarzowi, poecie, kompozytorowi, liderowi Wolnej Grupy Bukowina udział wezmą: Lidia Jazgar i Ryszard Brączek z Zespołem Galicja, Adam Ziemianin, Tomek Wachnowski, Ryszard Styła Spectrum Session, Marcin Skrzypczak, a także Wołosatki – harcerski zespół wokalno – instrumentalny i Ryszard Pomorski. Wieczór poprowadzi znany słuchaczom programu radiowej Trójki „Gitarą i piórem” Janusz Deblessem.

Wojtek Bellon – zapalony turysta, członek PTTK, na każdą wędrówkę zabierał ze sobą gitarę. Swój debiut pieśniarski przeżył latem 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie, gdzie wraz z Grażyną Kulawik zdobył jedną z głównych nagród, co dało początek Wolnej Grupie Bukowina. Znaczącym sukcesem w karierze Bellona było zdobycie pierwszej nagrody na krakowskim Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w 1974 roku. Bardzo zróżnicowana tematyka wierszy i piosenek Bellona sprawia, że każdy może w nich znaleźć poruszający motyw, liryczny tekst poruszający serce. W swoich utworach pieśniarz często nawiązywał do twórczości Jerzego Harasymowicza, przemycał filozoficzne refleksje, nawoływał słuchaczy do bliskości z drugim człowiekiem, ucieczki od pośpiechu wielkiego miasta. Między nami, Kołysanki dla Joanny to z kolei przykłady bardzo osobistych tekstów o miłości.

Koncert dla Wojtka Bellona
6 maja 2018 roku
Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz