• 2018-04-24

Romans Aleksandra Ostrowskiego – premiera

W Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego trwają ostatnie przygotowania do spektaklu Romans Aleksandra Ostrowskiego w reżyserii Michała Kotańskiego, dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Premiera odbędzie się 28 kwietnia na Dużej Scenie.

„Romans” reż. Michał Kotański, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Romans” reż. Michał Kotański, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Romans opowiada historię Larysy Dmitriewny, pięknej i romantycznej dziewczyny, pochodzącej z zubożałego domu. O jej względy zabiegają zarówno największe znakomitości carskiego miasteczka, jak i pospolite cwaniaki. Chciwość matki Larysy jest doskonałą pożywką dla pieniędzy jako głównego motoru działania w stosunkach między mężczyzną a kobietą.

Autorem Romansu jest wybitny pisarz XIX wieku Aleksander Ostrowski, klasyk literatury rosyjskiej. W Polsce sztuka znana jest pod tytułem Panna bez posagu. Co ciekawe, w polskiej prapremierze (w Warszawie w 1951 roku) jedną z głównych ról kreował legendarny dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego – Tadeusz Kubalski, pomysłodawca i twórca Kaliskich Spotkań Teatralnych.

Reżyserem spektaklu jest Michał Kotański – dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie; studiował też filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Był asystentem m.in. Andrzeja Wajdy, Krystiana Lupy, Jerzego Jarockiego, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Golińskiego, Achima Freyera i Dana Jemmetta. Wyreżyserował ponad dwadzieścia spektakli – od sztuk kameralnych po wieloobsadowe inscenizacje na dużych scenach.

Romans Aleksandra Ostrowskiego – premiera
Premiera: 28 kwietnia 2018 roku
Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Dodaj komentarz