VI Kongres Urbanistyki Polskiej w Gdyni

Od 20 do 22 czerwca w Gdyni odbywać się będzie VI Kongres Urbanistyki Polskiej. Tegoroczna edycja Kongresu poruszy tematykę przyszłości miasta.

Logo VI Kongresu Urbanistyki Polskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Logo VI Kongresu Urbanistyki Polskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Temat Kongresu – Jutro miasta – jest oczywistym i zamierzonym nawiązaniem do tytułu ważnego dla współczesnej urbanistyki dzieła Ebenezera Howarda Miasta–ogrody jutra (Garden Cities of Tomorrow), które jest jednym z pierwszych manifestów urbanistycznych kształtujących współczesne myślenie o mieście. Organizatorzy VI Kongresu Urbanistyki Polskiej odwracają to pytanie — bardziej niż o wizjach miasta przyszłości chcą dyskutować o przyszłości miast, które już dzisiaj zamieszkuje większość ludności świata. Chcieliby zobaczyć w globalnej i europejskiej perspektywie, jak będą funkcjonowały nasze miasta za dekadę czy ćwierćwiecze.

Kongresowe dyskusje odbędą się w formie sesji mobilnych oraz pięciu sesji plenarnych – w formie – debat 20 i 22 czerwca.

Debatę otwierającą kongres Jutro mojego miasta. Czy burmistrzowie powinni rządzić światem?, w której wezmą udział Tadeusz Ferenc, Roman Szełemej i Janusz Kubicki poprowadzi Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich Piotr Lorens wraz z Wojciechem Szczurkiem.

Debatę zamykającą kongres Miejskie imaginarium. Czy mamy opowieść o jutrze miasta?”, w której wezmą udział Sławomir Gzell, Klaus R. Kunzmann i Joris Scheers poprowadzą merytoryczni koordynatorzy Kongresu — Izabela Mironowicz i Marek Stępa.

Ponadto w trakcie uczestnicy Kongresu zastanowią się, Czy potrzebna jest nam polityka miejska? I kto ma prawo ją definiować?, wezmą udział w dyskusji pt. Koszmar partycypacji czy kształtowanie relacji w mieście obywateli? i rozważać będą, co jest lepsze: Wielkie projekty urbanistyczne czy uczące się sieci miast – co generuje zmiany w miastach?.

Ponadto 21 czerwca przewidziano 12 sesji mobilnych, które odbywać się będą w miejscach, które są dobrą ilustracją omawianej problematyki.

Kongresowi towarzyszyć będzie wystawa Wielkie projekty urbanistyczne w Polsce XXI wieku, ukazująca współczesne projekty zagospodarowania obszarów miejskich na nowe, wielofunkcyjne zespoły zabudowy, które powstały w naszym kraju w ostatnich latach.

Współorganizatorem Kongresu jest miasto Gdynia. Partnerami Kongresu, współpracującymi w rozmaitych obszarach tematycznych są: Miasto Wejherowo, Związek Miast Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Stowarzyszenie Integracja, Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni, Obserwatorium Polityki Miejskiej Krajowego Instytutu Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa.

VI Kongres Urbanistyki Polskiej
Od 20 do 22 czerwca 2018 roku
Gdynia

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR