„Chmura”, VR i „wearables” – czego spodziewać się po nowych smartfonach?

Smartfony stają się obecnie narzędziem niemalże uniwersalnym, którego można użyć wszędzie i w zasadzie do wszystkiego. Uniwersalność ta będzie w dalszym ciągu rosła dzięki trendom, który już teraz przyczyniają się do dalszego rozwoju funkcjonalności smartfonów.

(źródło: materiały reklamodawcy)

(źródło: materiały reklamodawcy)

Gadżetowy duet

Jednym z trendów, który ma przyczynić się do dalszego zwiększenia uniwersalności smartfonów jest ich integracja z tzw. „wearables”, czyli gadżetami noszonymi na ciele (takimi jak smartwatche). Dzięki tej integracji, smartfony coraz częściej służą jako dodatek do np. fitness trackerów, co pozwala im gromadzić i analizować dane treningowe. Innym trendem który można zaobserwować już teraz, jest przenoszenie aplikacji do działania przede wszystkim w „chmurze” – jest to nie tylko tańsze, ale i bardziej wydajne niż poleganie wyłącznie na zasobach danego telefonu.

Wygodnie i bezpieczne

Rozwoju można spodziewać się także w kwestii bezpieczeństwa. Przykładowo już teraz coraz więcej aplikacji pojawiających się na rynku ma własne wbudowane systemy chroniące przed atakiem z sieci. Wynika to między innymi z rosnącej popularności płatności mobilnych, w przypadku których bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem. Rosnąca świadomość w kwestiach bezpieczeństwa jest też szansą dla dostawców tak ciekawych usług jak polisy zwane Gadget insurance, czyli ubezpieczeń na gadżety elektroniczne (oferuje je np. Gadget Cover). Natomiast w kwestiach rozrywki i marketingu dominować ma rozwój technologii rzeczywistości wirtualnej oraz rzeczywistości rozszerzonej – coraz silniejsze procesory smartfonów sprawiają, że integrowanie cyfrowych rzeczywistości z aplikacjami nie jest już zadaniem karkołomnym.

Wiele wskazuje na to, że przyszłość smartfonów należeć będzie między innymi do rzeczywistości wirtualnej oraz rozszerzonej. Nie bez znaczenia będzie również popularyzacja płatności mobilnych oraz integracja z różnego rodzaju „wearables”.

Dodaj komentarz