Gala baletowa w Teatrze Wielkim w Łodzi

Od pół wieku Teatr Wielki w Łodzi co dwa lata organizuje Łódzkie Spotkania Baletowe. Kolejna edycja dopiero za rok, więc z myślą o wielbicielach sztuki baletowej tancerze łódzkiej sceny przygotowują specjalne wydarzenie. 29 kwietnia z okazji Światowego Dnia Tańca artyści Teatru Wielkiego w Łodzi zapraszają na Galę Baletową. Od romantyzmu do współczesności.

„Gala baletowa. Od romantyzmu do współczesności” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Gala baletowa. Od romantyzmu do współczesności” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 2018 roku przypada dwusetna rocznica urodzin wielkiego choreografa Mariusa Petipy i aby oddać hołd jego osobie, przygotowane zostały fragmenty klasycznych spektakli baletowych, których na co dzień nie ma możliwości zbyt często oglądać.

W części pierwszej wieczoru będzie można zobaczyć słynne sceny baletowe ze spektakli Jezioro Łabędzie, Don Kichot, Esmeralda, Płomień Paryża i Korsarz, przeplatane popisami solowymi wykonywanymi zarówno przez tancerzy Teatru Wielkiego, jak i młodych adeptów łódzkiej szkoły baletowej [...]. Druga część zawierać będzie zarówno układy z repertuaru teatru cieszące się szczególnym uznaniem publiczności, jak i współczesne choreografie ułożone przez [...] tancerzy. Dzięki bogatej i różnorodnej tanecznie propozycji wieczoru nasi widzowie będą mieli możliwość zobaczenia, jak zmienia się technika taneczna na przestrzeni wieków – mówi Wojciech Domagała, kierownik baletu Teatru Wielkiego w Łodzi.

W programie Gali Baletowej znajdą się więc oprócz fragmentów dzieł Petipy także znane choreografie m.in. Fokina, Waganowej, Veredona czy Madii do muzyki Czajkowskiego, Saint-Seänsa, Asafiewa, Adama, Nymana oraz Chopina i Morricone.

Gala Baletowa. Od romantyzmu do współczesności
29 kwietnia 2018 roku, godz. 18.00
Teatr Wielki w Łodzi

Dodaj komentarz