• 2018-04-21

Oana Cătălina Chiţu we Wrocławiu z Bucharest Tango

10 maja Oana Cătălina Chiţu, jedna z najważniejszych rumuńskich wokalistek, obdarzona charyzmatycznym głosem, odwiedzi Wrocław ze swoim sztandarowym projektem muzycznym Bucharest Tango. W ramach Ethno Jazz Festivalu wystąpi w Starym Klasztorze.

Oana Cătălina Chiţu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Oana Cătălina Chiţu (źródło: materiały prasowe organizatora)

To koncert dla miłośników przedwojennych tang z domieszką bałkańskiego temperamentu. Publiczność Ethno Jazz Festivalu może pamiętać wspaniały występ Oany Cătăliny Chiţu, łączący przepiękne tanga z porywająca rumuńską muzyka ludową, w Synagodze Pod Białym Bocianem w 2012 roku.

Projekt muzyczny Bucharest Tango odkrywa zaginioną muzykę, brzmienie rumuńskiego tanga, które regularnie pojawiało się w bukareszteńskich kafejkach, parkach, klubach i restauracjach w latach trzydziestych XX wieku. Oana Cătălina Chiţu i jej muzycy łączą zaginione tango tamtej ery z ludowymi balladami Marii Tanase, wspaniałej divy żyjącej w latach 1913–1963, nazywanej rumuńską Edith Piaf.

Oana Cătălina Chiţu urodziła się na wsi i dorastała słuchając tych zapomnianych melodii w wykonaniu swoich rodziców. Wiele lat później, podczas odwiedzin rodziny w Bukareszcie, Oana odnalazła stary gramofon wraz z 78 czarnymi płytami z nagraniami m.in.: Cristiana Vasile’a, Jean Moscopola oraz Marii Tănase. Był to moment przełomowy w jej karierze, od tego momentu niepowtarzalny klimat przedwojennego tanga nie pozwalał jej zapomnieć o swoich korzeniach.

Płyta Bucharest Tango wydana przez wydawnictwo Asphalt Tango to także hołd złożony wspanialej wokalistce pochodzącej z tamtych czasów, Marii Tănase, której głos porywał cały naród. Nikt inny z młodego pokolenia artystów z Rumunii nie potrafił połączyć tanga “à la romanesque” i ballad Tanase tak autentycznie i swobodnie. Oana reprezentuje nowe pokolenie Rumunów, którzy zainteresowali się przepiękną, lecz w większości zapomnianą tradycją muzyczną minionej ery.

Artystce na scenie towarzyszyć będą wspaniali rumuńscy muzycy: Dejan Jovanovic grający na akordeonie oraz Vladimir Karparov grający na saksofonie.

Oana Cătălina Chiţu Bucharest Tango w ramach Ethno Jazz Festivalu
10 maja 2018 roku o godzinie 20.00
Stary Klasztor we Wrocławiu

Dodaj komentarz