Międzymorze między nominacje

26 kwietnia w Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbędzie się prezentacja książki Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową Ziemowita Szczerka nominowanej do Śląskiego Wawrzynu Literackiego.

Plakat spotkania (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat spotkania (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ziemowit Szczerek rusza w podróż po krainie wetkniętej między Niemcy, Rosję a Turcję, między trzy morza: od Petersburga po Stambuł i od Donbasu po Rugię. W swoim najlepszym stylu i z poczuciem humoru snuje opowieść o mitycznej krainie zwanej Międzymorzem. (…) Fascynująca opowieść i – złożony niczym z puzzli – obraz współczesnej Europy Środkowej w fazie gwałtownych przemian. A może w trakcie powrotu do własnych korzeni? (Fragment noty wydawniczej)

Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Uniłowski, prezentacji dokona dr Grzegorz Jankowicz, a fragmenty książki przeczyta red. Maria Kempińska.

Szczerek jest jak maszyna do pisania i zarazem jak maszyna do szycia: próbuje pozszywać naszą wschodnią czy też środkową Europę, w czasie gdy ona beznadziejnie się pruje – podsumowuje Andrzej Stasiuk.

dr Grzegorz Jankowicz – filozof literatury, krytyk i tłumacz. Pracownik Centre for Advanced Studies in the Humanities Uniwersytetu Jagiellońskiego. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Opublikował m.in.: „Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami” (2013), „Gombrowicz – Load ing. Esej o formie życia” (2014), „Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje” (2015), „Życie na poczytaniu. Rozmowy o literaturze i reszcie świata” (2016). Wspólnie z Anną Kałużą przygotował tomy „Pracownia Poetycka Silesius. Darek Foks, Andrzej Sosnowski” (2015) oraz „Pracownia Poetycka Silesius. Edward Pasewicz, Kira Pietrek, Piotr Matywiecki” (2016). Z Zofią Król zredagował książkę „Wolne słowa. Zestaw podręczny do ćwiczeń indywidualnych i zbiorowych” (2016).

Ziemowit Szczerek, Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową. Nominacja do Śląskiego Wawrzynu Literackiego w Klubie Dobrej Książki
26 kwietnia 2018 roku o godzinie 17.00
Biblioteka Śląska w Katowicach

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR