• 2018-04-20

Siódmy anioł w reżyserii Macieja Wojtyszki

21 kwietnia – w roku ogłoszonym Rokiem Zbigniewa Herberta – na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi odbędzie się prapremiera Siódmego anioła. Spektakl jest kolażem tekstów Herberta, połączeniem słowa i muzyki. Autorem scenariusza i reżyserem jest Maciej Wojtyszko.

Zbigniew Herbert, „Siódmy anioł”, reż. Maciej Wojtyszko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Herbert, „Siódmy anioł”, reż. Maciej Wojtyszko (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł spektaklu Wojtyszko zaczerpnął z wiersza Siódmy anioł. Sam reżyser, doceniając ponadczasowość twórczości Herberta, twierdzi, że „nikt tak jak Herbert nie potrafi mówić o sprawach ostatecznych, najważniejszych, nikt tak jak on nie trafia w samo sedno ludzkiej egzystencji.” Spektakl stawia pytania i buduje refleksje. „Czy słowa są pomostem czy barierą pomiędzy ludźmi? Jaki jest sens naszego istnienia? Czym jest wiara?” – oto pytania Macieja Wojtyszki, na które odpowiedzi starają się udzielić dzieła Herberta. Poeta jest dla reżysera kimś godnym zaufania i zaprezentowania mądrych, chwilami zawiłych słów w przestrzeni teatralnej sceny. „Warto go słuchać” – mówi o Herbercie reżyser – „nie tylko jako moralistę, ale także jako kogoś, dla kogo ironia, tragizm, śmieszność i paradoksy losu otwierają zupełnie nowe perspektywy rozumienia świata.”

W spektaklu wystąpi pięcioro aktorów łódzkiego Teatru Powszechnego – Małgorzatę Goździk, Martę Jarczewską, Karolinę Krawczyńską, Jarosława Dziedzica i Arkadiusza Wójcika oraz Pawła Jabłońskiego – kompozytora, dyrygenta i muzyka. Autorką muzyki do Siódmego anioła jest Irina Blokhina, scenografię opracował Wojciech Stefaniak, a ruch sceniczny – Jarosław Staniek.

Zbigniew Herbert, Siódmy anioł
Premiera: 21 kwietnia 2018 roku, godz. 19.15
Teatr Powszechny w Łodzi

Dodaj komentarz