• 2018-04-20

Festiwal Conrada 2018 – znamy pierwszych gości

Arundhati Roy, Agnieszka Taborska, Martín Caparrós, Wojciech Jagielski – to pierwsi goście tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. Hasło dziesiątej odsłony Festiwalu – POP – jest rozumiane w szczególny sposób: jako rdzeń naszego aktualnego doświadczenia kulturowego i politycznego. Podczas nadchodzącej edycji postawione zostaną pytania o POP w kontekście najważniejszych problemów współczesnego świata.

Conrad Festival 2018, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Conrad Festival 2018, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku na Festiwalu Conrada zastanowimy się czym właściwie jest pop. Tym, co znika (a może już zniknęło) w świecie opanowanym przez populizm jest rozmowa – jedyne spoiwo społeczne, którego boi się przemoc. Spór kultury i cywilizacji od dwustu lat definiuje naszą nowoczesność. Ostre dystynkcje między kulturą wysoką i medialną popkulturą również należą do jego uprzywilejowanych wariantów. Zniesienie tych dystynkcji miało charakteryzować kulturę ponowoczesną, czyli postmodernizm. Pomieszanie tych dystynkcji (ich powrót w nowej postaci) jest charakterystyczne dla nowej ery, ery po-ponowoczesnej, która nastała z chwilą, w której ostatni etap globalizacji zlikwidował granice między prywatnym i publicznym, nadając sferze publicznej charakter całkowicie sprywatyzowany. — tłumaczy dyrektor artystyczny Festiwalu prof. Michał Paweł Markowski.

Poszczególnym dniom tegorocznej edycji przyporządkowane zostały następujące kategorie: Poprawność, Popularność, Popęd, Populizm, Popkultura, Popłoch i Popyt.

Wraz z zaproszonymi pisarkami i pisarzami będziemy się zastanawiać nad zagrożeniami, jakie niosą ze sobą wspomniane procesy, ani na chwilę nie tracąc z oczu literatury, która – jak zawsze – będzie dla nas najważniejszym językiem służącym refleksji na temat współczesnego świata. Refleksji i dyskusji, albowiem jesteśmy przekonani, że właśnie one dwie pozwalają w najskuteczniejszy sposób przeciwstawić się rozmaitym formom opresji, których dziś doświadczamy – tłumaczy Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada.

Arundhati Roy – indyjska pisarka, autorka esejów politycznych, aktywistka społeczna i feministyczna; Martín Caparrós – argentyński dziennikarz i pisarz, tłumacz m.in. Woltera i Szekspira; Agnieszka Taborska – pisarka, tłumaczka, historyczka sztuki i romanistka; a także Wojciech Jagielski – dziennikarz, świadek najważniejszych wydarzeń politycznych przełomu wieków na całym świecie – to twórcy, którzy w październiku odwiedzą Kraków jako goście Festiwalu Conrada.

Festiwal Conrada 2018 – znamy pierwszych gości
Od 22 do 28 października
Kraków

Dodaj komentarz