• 2018-04-20

Koncert Christine Pryn

22 kwietnia w ramach cyklu Współbrzmienia w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu odbędzie się koncert duńskiej skrzypaczki Christine Pryn. Instrumentalistka weźmie także udział w wykonaniu dzieła pt. Long Island Rail Road.

Christine Pryn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Christine Pryn (źródło: materiały prasowe organizatora)

Duńska artystka rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku 9 lat, a już rok później po raz pierwszy wystąpiła w Danish Radio. Obecnie jest doceniana na całym świecie i zapraszana na występy jako solistka z wieloma orkiestrami, m.in. Orkiestrą Filharmonii Kopenhaskiej, Irlandzką Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.

Christine Pryn przyjeżdża w kwietniu do Wrocławia na dwa koncerty. Pierwszy odbędzie się 20 kwietnia w ramach Musica Polonica Nova, zaś dwa dni później artystka wystąpi w Muzeum Pana Tadeusza, by w kameralnym Salonie romantycznym zaprezentować wyjątkowy repertuar. W programie usłyszymy kompozycję Anthèmes Pierre’a Bouleza, powstałą jako inspiracja nabożeństwami, w których muzyk uczestniczył jako dziecko w okresie Wielkiego Postu. Następnie u boku Christine Pryn pojawi się Rafał Augustyn i wspólnie wykonają jego dzieło Long Island Rail Road.

Polski kompozytor stworzył ten utwór w 1984 roku po swoich amerykańskich podróżach na przełomie lat 70. i 80. Skrzypaczka zagra również The Lady of Shalott Benta Sørensena, którego kompozycja wije się wokół tematów przedstawionych na obrazie Johna Williama Waterhouse’a i opisanych w poemacie Alfreda Tennysona. Na koniec posłuchamy utworu Par.ti.ta amerykańskiej kompozytorki o rosyjskim pochodzeniu Lery Auerbach, który nawiązuje do barokowej formy partity, cyklicznego utworu instrumentalnego o charakterze wariacyjnym.

Program:

Pierre Boulez – Anthèmes
Rafał Augustyn – Long Island Rail Road (wykonanie z udziałem kompozytora)
Bent Sørensen – The Lady of Shalott
Lera Auerbach – par.ti.ta

Christine Pryn
22 kwietnia 2018 roku, godz 17.00
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Dodaj komentarz