Znamy nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

19 kwietnia podczas konferencji prasowej Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła nominacje do szóstej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (źródło: materiały prasowe)

Nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (źródło: materiały prasowe)

W tej edycji konkursu Nagroda zostanie przyznana w dwóch kategoriach:

1. za tom poetycki wydany w 2017 roku, napisany w języku polskim – laureat/tka otrzyma 100 000 zł oraz statuetkę projektu Terenu Prywatnego
2. za tom poetycki autora zagranicznego przetłumaczony na język polski i wydany w 2016 lub 2017 roku – 50 000 zł oraz statuetkę otrzyma autor oraz 50 000 zł otrzyma tłumacz/tłumaczka nagrodzonego tomu.

W 2018 roku do Nagrody spłynęło 236 książek poetyckich. Wśród nich znalazło się jednak tylko kilkanaście przekładów. Dlatego właśnie kapituła zdecydowała o połączeniu zgłoszeń przekładów z 2017 roku z tegorocznymi – co dało w sumie 29 tytułów.

W tym roku kapituła w składzie: Andrej Chadanowicz (Białoruś), Bernhard Hartmann (Niemcy), William Martin (USA), Joanna Orska (Polska), Marian Stala (Polska), Dorota Walczak-Delanois (Belgia), pod przewodnictwem Abla Murcii Soriano (Hiszpania) nominowała do Nagrody następujące tomy napisane oryginalnie w języku polskim:

  • Druga ręka, Wojciech Bonowicz (wydawnictwo a5),
  • Psalmy, Julia Fiedorczuk (Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji T. Karpowicza)
  • Kord, Natalia Malek (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury),
  • Zimna książka, Marta Podgórnik (Biuro Literackie),
  • Lucyfer zwycięża, Ilona Witkowska (wydawnictwo Ha!art)

Kapituła zdecydowała się przyznać Nagrodę za tom przetłumaczony na język polski. Laureatką została szwedzka poetka – Linn Hansén za tom Przejdź do historii (wydawnictwo Lokator, 2017) w przekładzie Justyny Czechowskiej. Autorka i tłumaczka nagrodzonego tomu otrzymają po 50 000 zł.

9 czerwca podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków zostanie ogłoszone nazwisko polskiego laureata lub laureatki oraz wręczona Nagroda laureatce zagranicznej i tłumaczce zwycięskiego tomu.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej – nominacje
19 kwietnia 2018 roku
Fundacja Wisławy Szymborskiej w Krakowie

Dodaj komentarz