• 2018-04-19

III Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

9 maja we Wrocławiu startuje III edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. W programie imprezy, która potrwa do niedzieli 13 maja, znajdą się m.in. spotkania z nominowanymi do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, dyskusje wokół premier książkowych, improwizacje teatralne, koncerty i inne formy dzielenia się poetycką wrażliwością.

III Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

III Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rdzeniem poezji jest niezmiennie to samo: uważność, wysiłek zrozumienia, umiejętność słuchania i słyszenia, szukanie metafory jako najcelniejszej formuły nazywającej emocje i doświadczenia za każdym razem indywidualne, niepowtarzalne, jedyne. – przekonuje prof. Andrzej Zawada, dyrektor programowy Festiwalu.

Program właściwy Festiwalu rozpocznie poetycko-muzyczny występ Umara Abdul-Nassera, irackiego poety, który we Wrocławiu przebywa na stypendium w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN. Tego samego dnia czytelnicy będą mogli spotkać się z Ewą Sonnenberg, a tematem przewodnim dyskusji będzie premiera jej najnowszej książki Schizofrenia & Company (Wydawnictwo Warstwy). Pierwszy festiwalowy dzień zakończy zespół Improwizowanych Poniedziałków spektaklem opartym na Lapidariach Ryszarda Kapuścińskiego i poezji współczesnej.

Początek drugiego dnia MFPS to spotkanie z Marcinem Świetlickim. Tego samego dnia odbędzie się wyczekiwane przez wielu spotkanie z nominowanymi do Nagrody Silesius w kategorii Debiut. W tym roku Jury wybrało tomiki trzech poetek: Emanueli Czeladki (Napływ, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu), Agaty Jabłońskiej (Raport wojenny, Biuro Literackie) i Julii Niedziejko (Niebieska godzina, Fundacja Duży Format). Jeszcze liczniejsza reprezentacja żeńska weźmie następnego dnia udział w rozmowie z Irkiem Grinem, kiedy to publiczność będzie miała okazję wysłuchać dyskusji z nominowanymi w kategorii Książka Roku. Tu na siedem tomików aż cztery zostały napisane przez poetki. To pierwsza taka sytuacja w historii Nagrody, kiedy kobiety są tak bardzo obecne w gronie nominowanych. Skład finalistów w kategorii Książki Roku: Dominik Bielicki (Pawilony, Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza), Julia Fiedorczuk (Psalmy, Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza), Jacek Gutorow (Rok bez chmur, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu), Jerzy Jarniewicz (Puste noce, Biuro Literackie), Marta Podgórnik (Zimna książka, Biuro Literackie), Ilona Witkowska (Lucyfer zwycięża, Korporacja Ha!art) i Urszula Zajączkowska (minimum, Wydawnictwo Warstwy).

Pośród spotkań festiwalowych wyjątkowe znaczenie będzie mieć sobotnia dyskusja z Bohdanem Zadurą. Ten wybitny poeta, eseista i tłumacz, entuzjasta i propagator literatury ukraińskiej, przyjedzie do Wrocławia, by odebrać Nagrodę Silesius za całokształt pracy twórczej. Przed uroczystą galą, której Zadura będzie głównym bohaterem, czytelnicy będą mogli spotkać się z nim w klubie Proza. Rozmowę poprowadzi krakowski poeta Marcin Baran.

Tego samego dnia odbędzie się dyskusja wokół twórczości nieżyjącego już mistrza polskiej poezji, Zbigniewa Herberta. Pretekstem do rozmowy będzie premiera książki Herbert. Biografia (Wydawnictwo Znak) autorstwa Andrzeja Franaszka.

Dyrektorem programowym trzeciej edycji MFPS jest prof. Andrzej Zawada, przewodniczący jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

III Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius
Od 9 do 13 maja
Wrocławski Dom Literatury, Klub Proza

Dodaj komentarz