Światowy Dzień Książki w Hali Gwardii

W dniach od 20 do 22 kwietnia odbędzie się Światowy Dzień Książki w Hali Gwardii, organizowany we współpracy z Fundacją Czuły Barbarzyńca. Weekendowe wydarzenie będzie rozgrzewką przed wypadającym 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

Światowy Dzień Książki, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Światowy Dzień Książki, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

23 kwietnia to data symboliczna dla literatury światowej. Na ten dzień przypada rocznica urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy, m.in. Cervantesa, Shakespearea, Nabokova i innych. Pomysł organizacji święta narodził się w Katalonii. Zgodnie z długą tradycją, w ten dzień obdarowywano kobiety czerwonymi różami, a z czasem kobiety zaczęły się odwzajemniać mężczyznom podarunkami w postaci książek.

W programie weekendu w Hali Gwardii planowany jest targ z ogromnym wyborem książek oraz spotkania z fascynującymi gośćmi – wybitnymi autorami i znawcami literatury. Pojawią się również książkowe atrakcje i animacje dla dzieci. 21 kwietnia radio RDC poprowadzi audycję na żywo. Od 21 kwietnia w Hali Gwardii będzie też można zobaczyć wybrane fotografie – portrety klasyków literatury XX i XXI wieku prezentowane na wystawie Mario Muchnik, fotograf w Instytucie Cervantesa.

Mario Muchnik, z pochodzenia Argentyńczyk, w Hiszpanii jest uważany za jednego z najważniejszych wydawców literatury. Choć w Polsce jest to postać niemal nieznana, zawdzięczamy mu wydania autorów najważniejszych, uznawanych dziś za klasycznych. Są wśród nich nazwiska pisarzy tzw. boomu literatury iberoamerykańskiej od Julio Cortázara, Gabriela Garcíi Márqueza, Mario Vargasa Llosy po José Donoso, a także postaci takie jak Jorge Luis Borges, Jorge Guillén, Rafael Alberti, Alejo Carpentier, czy Ernesto Sábato. Muchnik znał i wydawał również wielu pisarzy tworzących w innych językach m.in. Simone de Beauvoir, Jean-Paul Sartra, André Malraux, Italo Calvino, Kenizé Mourad czy Oliviera Sacksa.

Mario Muchnik fotografował od zawsze – i to właśnie wykonane przez niego czarno-białe fotografie zobaczymy na prezentowanej wystawie. Są to przeważnie nie aranżowane portrety pisarzy – głównie przyjaciół artysty oraz jego ojca: Jacobo Muchnika, również wydawcy – z którymi przyjaźnił się przez całe życie. Wystawa to wybór zdjęć z kolekcji przekazanej przez Mario Muchnika w 2017 roku Instytutowi Cervantesa w Madrycie, która spoczęła w sejfie tej instytucji. Kuratorem jest Marcos-Ricardo Barnatán, argentyński pisarz i poeta, który podczas wernisażu wraz z Carlosem Marrodanem oprowadzi gości po wystawie.

Światowy Dzień Książki w Hali Gwardii
Od 20 do 22 kwietnia, Hala Gwardii, Warszawa
Wernisaż wystawy: 21 kwietnia o godz. 19.00.
Wystawa czynna do 2 czerwca 2018

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR