Charlotte Gainsbourg i pieśń, co niejedno ma imię

Od intymnych wyznań Charlotte Gainsbourg po pieśni spoza miejsca i czasu w wykonaniu Adama Struga. Na OFF Festival Katowice 2018 miejsce i życzliwą publiczność znajduje muzyka stara, nowa i najnowsza – tak długo, jak jest to muzyka dobra.

OFF Festival Katowice 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

OFF Festival Katowice 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Charlotte Gainsbourg jako wokalistka nie mogła mocniej zadebiutować – w wieku 13 lat zaśpiewała wspólnie z ojcem, mistrzem Serge’m Gainsbourgiem, kontrowersyjny duet Lemon Incest. Jako aktorka nie mogłaby sobie życzyć lepszej kariery – grała m.in. u Michela Gondry’ego, Alejandro  Gonzáleza Iñárritu i Lars a von Triera, za kreację w Antychryście tego ostatniego otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki podczas Festiwalu Filmowego w Cannes.

Charlotte Gainsbourg również śpiewa. Od pierwszej płyty, wyprodukowanej przez ojca, przez materiały powstałe we współpracy z Nigelem Godrichem (producentem Radiohead) i Beckiem, aż po ostatni album Rest, wyprodukowany przez SebastiAna – Charlotte Gainsbourg zachwyca oryginalnością i charyzmą. Rest to płyta smutna i gniewna zarazem, i takich emocji można się spodziewać w Katowicach. Na płycie, inspirowanej kultowymi soundtrackami do Carrie De Palmy, Lśnienia Kubricka i Rebeki Hitchcocka, goszczą m.in. Guy – Manuel de Homem – Christo z Daft Punk i Paul McCartney – ale pierwszy plan niezmiennie dominuje artystyczna osobowość Charlotte.

Adam Strug to etnomuzykolog, kompozytor i poeta, ale przede wszystkim śpiewak – człowiek, który głosem maluje obrazy, kreuje światy, ożywia historie. Znany m.in. ze współpracy ze Stanisławem Sojką i Wojciechem Waglewskim, a także fenomenalnego albumu Requiem ludowe, nagranego wspólnie z Kwadrofonikiem i kilka lat temu wyciskającego z nas łzy na OFFie. Leśny bożek – najnowsza płyta Adama Struga to, jak zwykle w jego przypadku, głęboki ukłon w stronę tradycji i zarazem śmiały eksperyment. Wiersze Leśmiana, Staffa, Asnyka i poety ludowego Jana Pocka wokalista interpretuje tu na tle skomponowanej przez siebie muzyki, czerpiącej zarówno z wpływów rdzennie polskich, jak i bliskowschodnich.

Dla tych, co uważnie śledzą amerykański rynek muzyki niezależnej, pewnym zaskoczeniem była decyzja znakomitego soulowego labelu Daptone (tego samego, który odkrył Charlesa Bradleya), żeby w 2016 roku utworzyć sublabel Wick Records, który wyda debiutancki album grupy The Mystery Lights. Dla tych, co uważnie słuchają muzyki, jasne jest, że The Mystery Lights to taka płyta, dla której warto założyć wytwórnię. To czysta energia, wyrażona w oldschoolowym rock’n’rollu doprawionym folkiem, bluesem i psychodelią.

Pochodzi ze Stanów, rezyduje w Berlinie, gra muzykę z Chicago. Producent DJ Paypal to jedna z najbardziej prominentnych postaci footworku, czego dowiódł debiutanckim albumem Sold Out, wydanym przez Brainfeeder jesienią 2015 roku . DJ Taye zadebiutował płytą Still Trippin (Hyperdub) w marcu br. i rzeczywiście – co to jest za trip. Obaj należą do renomowanej ekipy Teklife, co oznacza, że rozkręcą imprezę, która porwie wybuchową miksturą energii, humoru i tempa.

Artur Rumiński jest jednym z tych polskich muzyków, którzy regularnie wracają na sceny OFF Festivalu, tak wiele m ają do zaoferowania. Odprawiał już gusła z Furią, walczył ze słońcem na czele Thaw, a tym razem pojawi się we wcieleniu, które choć wydaje się spokojniejsze, niesie w sobie wiele niepokoju i emocjonalnej głębi. Fale dźwięku generowane przez ARRM płyną co p rawda szerokim korytem wyżłobionym przez ambient i post – metal, ale zdarza im się też zboczyć z kursu w nienazwane, kosmiczne rejony.

Podczas tegorocznej edycji OFF Festivalu wystąpią również wcześniej ogłoszeni: Ariel Pink, Grizzly Bear, Zola Jesus , Jon Hopkins Live, Aurora, Turbonegro, Clap Your Hands Say Yeah z płytą Some Loud Thunder, Marlon Williams, John Maus, …And You Will Know Us by the Trail of Dead grają Source Tags & Codes, Big Freedia, David August, Egyptian Lover, Le Mystere Des Voix Bul gares (The Mystery of the Bulgarian Voices), Oxbow, Bishop Nehru, King Ayisoba, Housewives, Chastity Belt , Or:la, Jacques Greene, The Brian Jonestown Massacre, Wednesday Campanella, Hańba!, Furia, The Como Mamas, Coals, Moses Sumney, Yasuaki Shimizu, Yello w Days, Legendarny Afrojax, Nanook Of The North, Bass Astral x Igo, Sorja Morja, Skalpel Big Band oraz Sonbird.

OFF Festival Katowice 2018
Od 3 do 5 sierpnia 2018 roku
Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dodaj komentarz