Izabela Chamczyk. Sensation

Najnowsza propozycja Pawilonu Sztuki ERGO Hestia to wystawa malarstwa Izabeli Chamczyk pt. Sensation. Artystka, która jest finalistką 8. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, zaprezentuje prace, będące niezwykłym zapisem malarskiej ekspresji. Bezkompromisowość, z jaką artystka tworzy i z której słynie w środowisku, przenosi odbiorcę w ekstatyczny stan współodczuwania sztuki. Przekonuje też, że w świecie szukającym nieustannie najodpowiedniejszego środka artystycznego wyrazu, wciąż siła tkwi w malarstwie „totalnym”.

Izabela Chamczyk, „Sensation” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Izabela Chamczyk, „Sensation” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawę Sensation składają się obrazy o intrygującej strukturze, kompozycji i barwach. Pozwalają one wejść odbiorcy w samą istotę malarstwa, w malarstwo „od kuchni”. Twórczość artystki bazuje bowiem na emocjach i dlatego też pozwala dotknąć tego, co „pozafizyczne”. Działania Izabeli Chamczyk wychodzą często poza przestrzeń ciała, dotyku, smaku i innych zmysłów. Inspirują ją obszary niepoznane, przekraczanie granic, osiąganie satysfakcji z drobnych doświadczeń, stwarzanie sytuacji skrajnych i emocjonalnych na granicy wytrzymałości; subtelnych i jednocześnie rozbrajających.

Wystawa Sensation odsyła odbiorcę w meandry sztuki procesualnej, w której liczy się nie tylko formalny rezultat, ale też i proces powstawania dzieła oraz jego wpływ na zmysły odbiorcy. Niezwykle istotnym elementem twórczości Izabeli Chamczyk jest bowiem współodczuwanie, pokazanie wrażeniowej istoty malarstwa, które pozwala na przekraczanie granic własnej osobowości i zachęca do porzucenia obowiązujących schematów.

To malarstwo haptyczne i kinestetyczne, by nie powiedzieć rzeźbiarskie – aktywizuje wszystkie nasze zmysły, włączywszy w to zmysł dotyku i zmysł równowagi, pleniąc się wzdłuż, wszerz i w głąb płócien, rozwlekle odsłaniając swe powłoki i warstwy. Najwięcej frajdy ma z tym (rzecz jasna) oko, które rozpatruje z bliska zawiłe konstrukcje. Chamczyk przemienia farbę w pełnoprawną fabułę, pełną dramaturgii i nagłych zwrotów akcji. Wierzch miesza się ze spodem, śliskość z szorstkością, wypukłości z wklęsłością – wszystko to naciera całymi tabunami, kotłując się i wirując, wciągając wzrok w podróż pełną enigmatycznych plam, kapryśnych linii, faktur, rytmów, płaszczyzn i kolorów. Te przedziwne obrazy nie pozwalają się znudzić, o ile nie zabraknie nam należytej uwagi…

Iwo Zmyślony, Wystarczy uważnie patrzeć (fragment wstępu do katalogu wystawy)

Izabela Chamczyk – malarka, performerka, artystka aktywna również na polu sztuk wideo. Jest finalistką 8. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii z roku 2009. Tworzy sztukę procesualną. Pracuje w wielu mediach, redefiniując ich granice. Konfrontuje się i angażuje w żywy kontakt z odbiorcą. Poprzez swoją sztukę stara się dotrzeć do sfery świata zewnętrznego, pozagaleryjnego. Jej działania bywają kontrowersyjne i głośno komentowane. Ukończyła z wyróżnieniem malarstwo na wrocławskiej ASP w 2009 roku, w pracowni Pawła Jarodzkiego. Studiowała również na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, w pracowni Dominika Lejmana.

Prace Izabeli Chamczyk prezentowane były w wielu galeriach i instytucjach – w Polsce i za granicą. I tak, artystka od roku 2006 brała udział w 36 wystawach indywidualnych (łączonych często z performansem), w tym w specjalnym rocznym cyklu 12 wystaw w 12 galeriach w 12 różnych miastach pt. Wojna dwunastomiesięczna. To projekt, w którym konfrontowała realne działania twórcze z powszechnym wyobrażeniem o artystach i odbiorem sztuki malarskiej w ogóle. Swoją twórczą aktywność zaznaczyła również podczas 39 zbiorowych wystaw, w jakich brała udział od 2009 roku.

Izabela Chamczyk. Sensation
Wernisaż: 19 kwietnia 2018 roku, godz. 18.00
Wystawa trwa do 1 czerwca 2018 roku
Pawilon Sztuki ERGO Hestia w Warszawie

Dodaj komentarz