Długi Weekend Literacki na Światowy Dzień Książki

Zbliża się wielkie literackie święto: Światowy Dzień Książki UNESCO, który przypada na 23 kwietnia. Z tej okazji Wrocławski Dom Literatury organizuje długi weekend literacki, który rozpocznie się już w czwartek 19 kwietnia.

Długi Weekend Literacki, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Długi Weekend Literacki, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obchody Światowego Dnia Książki w Klubie Proza rozpoczną się mocnym akcentem. Tego dnia o godzinie 19.00 w ramach cyklu Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze Irek Grin będzie rozmawiał z Mikołajem Grynbergiem, fotografem i pisarzem od lat poruszającym w swojej twórczości problematykę relacji polsko-żydowskich. Punktem wyjścia do dyskusji będzie premiera najnowszej książki Grynberga Księga wyjścia (Wydawnictwo Czarne), na którą składają się rozmowy autora z Polakami żydowskiego pochodzenia, którzy zmuszeni byli opuścić kraj w wyniku wydarzeń marcowych w 1968 roku.

Piątek 20 kwietnia będzie z kolei poświęcony poezji i zaangażowaniu społecznemu artystów. Dzięki współpracy Wrocławskiego Domu Literatury z Korporacją Ha!art odbędzie się spotkanie z Dominiką Dymińską wokół jej najnowszego tomiku poezji Pozdrowienia ze świata.

W sobotę z kolei: Popołudnie z grecką kulturą, w ramach którego odbędzie się wyjątkowe spotkanie z greckim pisarzem Makisem Tsitasem, autorem nagrodzonej Europejską Nagrodą Literacką powieści Bóg mi świadkiem (Wydawnictwo Książkowe Klimaty). Rozmowę poprowadzi Michał Bzinkowski, który przełożył książkę na język polski. To propozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych literaturą z południa Półwyspu Bałkańskiego. Nie zabraknie też innych akcentów przybliżających kulturę grecką: Andrzej Zybura zaprezentuje slajdowisko Kreta nieznana, a Ilias Wrazas przedstawi i zagra muzykę rebetiko.

Niedziela to natomiast propozycja dla kinomanów, zwłaszcza tych, którzy uwielbiają oglądać na dużym ekranie adaptacje dzieł literackich. Tym razem w ramach cyklu filmowego Literatura na ekranie przygotowaliśmy seans specjalny, filmową perełkę w reżyserii Jeana-Jacques’a Annauda na podstawie powieści Umberto Eco.

Literacki długi weekend zakończy się dopiero w poniedziałek 23 kwietnia, w Światowy Dzień Książki, ciekawie zapowiadającym się wieczorem w ramach cyklu Literatura pod napięciem. O 19.00 w klubie Proza będzie można uczestniczyć w spotkaniu dwóch niebanalnych pisarskich osobowości. Z Jarosławem Mikołajewskim, prozaikiem, eseistą, tłumaczem i reportażystą porozmawia poetka i prozaiczka Agnieszka Wolny-Hamkało.

Długi weekend literacki na Światowy Dzień Książki
Od 19 do 23 kwietnia w Klubie Proza
Wrocławski Dom Literatury

Dodaj komentarz