• 2018-04-17

Turecki film „Wicked Girl” wygrywa Animocje

Międzynarodowe jury zadecydowało, że Grand Prix – Bydgoską Nagrodę dla Filmu Animowanego otrzyma turecki animator Ayce Kurtal za swój film Wicked Girl. Pozostałe nagrody trafiły do filmowców z Polski, Rumunii Niemiec i Francji.

„Wicked Girl” zwycięzcą Animocji (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wicked Girl” zwycięzcą Animocji (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zwycięski film to opowieść o ośmioletniej dziewczynce, której podczas pobytu w szpitalu przychodzi walczyć z mrocznymi wspomnieniami z dzieciństwa. Wicked girl jest arcydziełem mozolnej pracy. Powstał z 10 000 rysunków, tworzących wstrząsającą historię o sprawie gwałtów zbiorowych na dzieciach, do jakich dochodzi w Turcji. Ayce Kartal jest absolwentem animacji w szkołach filmowych w tureckim Eskişehir, Australii oraz New York Film Academy. Jego krótkie animacje zdobyły już blisko 100 nagród na światowych festiwalach. Teraz dołączy do nich nagroda z Bydgoszczy.

Polska, Francja, Niemcy, Rumunia

Pozostałe nagrody podzielili między sobą animatorzy z Polski, Francji i Niemiec. Specjalne wyróżnienia w Konkursie Międzynarodowym otrzymały filmy: Nocturne Anne Breymann z Niemiec – za niepokojącą i oryginalną plastykę oraz Riot Franka Terniera z Francji – za wykorzystanie tańca i muzyki w zobrazowaniu ważnych tematów społecznych.

Za Najlepszy Najnowszy Film Polski uznano obraz Pauliny Ziółkowskiej O matko!, a za Najlepszy Film Dziecięcy Made in France w reżyserii francuskiej animatorki Akhabbar Lamia. Nagrodę Publiczności otrzymał The Best Customer w reż. Sergheia Chiviriga z Rumunii.

Animocje emocjonują świat

W tym roku do konkursów Animocji zgłoszono ponad 600 artystycznych filmów animowanych z kilkudziesięciu krajów świata. Oceniało je międzynarodowe Jury w składzie, którego znaleźli się nagradzani animatorzy z Hiszpanii i Polski – Anna Solanas, Renata Gąsiorowska, Marc Riba, Tomasz Siwiński oraz muzyk hard core’owego zespołu Schizma, Arkadiusz „Pestka” Wiśniewski.

Podczas Animocji miało też miejsce duże wydarzenie filmowe. Po raz pierwszy w Polsce pokazany został The Breadwinner. Pełnometrażowy film animowany, nominowany do Oscara i Złotego Globu, zdobywca 6 najważniejszych nagród kina animowanego – Annie Awards. Reżyserką filmu jest Nora Twomey, a producentką Angelina Jolie. Tradycyjnie przyznano też Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dubbingu, którą odebrał wybitny aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy, Krzysztof Kowalewski.

8. Festiwal filmów Animowanych Animocje
Od 8 do 14 kwietnia 2018 roku
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Dodaj komentarz