• 2018-04-17

Teatr Wybrzeże – majówka

Teatr Wybrzeże zaprasza na majówkę z dwoma spektaklami: Bella Figura w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego oraz Naszych Najdroższych wyreżyserowanych przez Rudolfa Zioło.

„Nasi Najdrożsi” reż. Rudolf Zioło, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nasi Najdrożsi” reż. Rudolf Zioło, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Yasmina Reza
Bella Figura
Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski

Mężczyzna i kobieta na parkingu przed restauracją. Ona – Andrea, samotna matka, farmaceutka i jej kochanek, przedsiębiorca Boris, który właśnie wspomniał, że restaurację tę poleciła mu jego żona… Chwilę później na scenę wkracza kolejna para: Eric i Françoise w towarzystwie matki Erica, Yvonne. Szybko okazuje się, że los splótł ich z pierwszą parą w niezwykle niefortunny sposób.

Jedna z najsłynniejszych francuskich dramatopisarek Yasmina Reza tworzy słodko-gorzki obraz świata, którego fundamenty się rozpadają. Każdy z bohaterów robi dobrą minę aż do rychłego upadku.

 W przedstawieniu Teatru Wybrzeże reżyser zbudował niezwykle precyzyjny, chwilami celowo przerysowany, bardzo nęcący swoją formą obraz klasy średniej, której utknięcie w obrębie wzorów i jedynych słusznych wykładni wcale nie porządkuje świata, a jedynie go boleśnie zamyka. W Bella Figura dostajemy ten świat w nieznośnym powiększeniu. Jego echo dźwięczy wyjątkowo długo i przejmująco. — Anna Jazgarska, portal Teatralny.pl

Philip Osment
Nasi Najdroźsi 
Reżyseria: Rudolf Zioło

Małe miasteczko, zwykli ludzie. Z pozornie błahych, prozaicznych, zdawkowych rozmów i zdarzeń, układa się dziwny, duszny krajobraz ludzki, pełen wzajemnych żali, pielęgnowanych urazów, miłosnych zawodów, rozczarowań. Czechowowska w klimacie opowieść o pozornie tylko spokojnej angielskiej prowincji, wsparta wybornym aktorstwem!

Kościelny chór w małym miasteczku w Anglii dostał brawa już na początku sztuki. I to brawa jak najbardziej zasłużone, bowiem dawno nie widziałam takiego koncertu gry aktorskiej. Każdy zbudował wyrazistą, konsekwentnie poprowadzoną postać. Wszyscy grają z ogromną sugestywnością, pozostając w pamięci. — Grażyna Antoniewicz, Dziennik Bałtycki

Teatr Wybrzeże – majówka
2 i 3 maja, godz. 18.00 Nasi Najdroźsi
1 maja, godz. 18.00 oraz  2 i 3 maja, godz. 19.00 Bella Figura
Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Dodaj komentarz