• 2018-04-17

PSIKUSY. Wszyscy jesteśmy kundlami

20 kwietnia Instytut Dizajnu w Kielcach zaprasza spotkanie autorskie z Panią Jurek i Małgorzatą Gurowską. Wydarzeniu będzie towarzyszyć otwarcie wystawy PSIKUSY, która eksponowana będzie w przestrzeni Instytutu Dizajnu od 3 sierpnia.

„PSIKUSY” w ID Kielce (źródło: materiały prasowe organizatora)

„PSIKUSY” w ID Kielce (źródło: materiały prasowe organizatora)

Choć na co dzień pracują osobno i zajmują się różnymi formami projektowania (Małgorzata Gurowska – głównie grafiką, Magda Jurek – projektowaniem produktu), obie mają w swoim dorobku książki. To, co je dodatkowo łączy, to przekonanie, że w książce równie ważny co forma, jest powód jej powstania. Dlatego, jak się będzie można przekonać podczas spotkania, wszystkie ich projekty wydawnicze, mierzą się z jakimś ważnym społecznie zagadnieniem i starają się przemycać istotne treści. Był to jeden z powodów dla którego autorki połączyły siły na potrzeby projektu PSIKUSY.

Podczas spotkania, projektantki opowiedzą o genezie projektu PSIKUSY, o inspiracjach, przebiegu pracy, i problemach, z jakimi borykały się w procesie wydawniczym.

Będzie też okazja, by zobaczyć pozostałe publikacje autorek i porozmawiać o tym, skąd biorą się pomysły na książki, dlaczego jedne z nich wygrywają w głowie walkę z innymi i jak nabierają ciała. W rozmowie zdradzą też, czy książka coś zmienia, czy może być dla wszystkich i jaki jest sens projektowania społecznego.

Wystawa skupia się wokół książki PSIKUSY autorstwa Pani Jurek i Małgorzaty Gurowskiej. Artbook zawiera grafiki z wizerunkami psów rasowych, przeznaczone do wycinania i swobodnego miksowania. W wyniku mieszania ze sobą głów, łap, ogonów i łat, powstają kundle o nieoczekiwanych kształtach i najróżniejszych charakterach. Towarzyszące książce, wykonane ze sklejki klocki, działają na podobnej zasadzie. W założeniach PSIKUSY mają uczyć tolerancji dla inności, uwrażliwiać na psią krzywdę i otwierać na piękno niekanoniczne. Napisany specjalnie do tej książki, wielowarstwowy i symboliczny tekst autorstwa Doroty Masłowskiej przenosi znaczenia w obszary ludzkie.

Na wystawie obok prac znanych ilustratorów (Jacka Ambrożewskiego, Marty Ignerskiej, Edyty Ołdak, Pauliny Pankiewicz, Marii Strzeleckiej, Małgorzaty Gurowskiej i Pani Jurek) znajdą się również prace dzieci, ponieważ jednym z złożeń PSIKUSÓW jest otwarcie na samodzielną kreację, przełamanie hierarchii i utartych kanonów estetycznych. Zarówno książka, jak i wystawa mają charakter otwarty, ponieważ organizatorzy wierzą, że w działaniu, tworzeniu i uczestnictwie kryje się siła oraz dlatego, że od skończonego ideału woląposzukiwanie, małe fascynacje i ukryte piękno.

Książka dobra, piękna i mądra. Psikusy nie tylko uczą dzieciaki tego, że każdy pies jest piękny i wspaniały, a rasy są wynikiem przemocowej często ingerencji człowieczej w psowość. To także książka o różnorodności, apoteoza kundlizmu także w kontekście ludzkim. Może służyć oswajaniu dzieci z tym, że w społeczeństwie jest miejsce dla każdego i dla wszystkich: białych, brązowych, tęczowych, … Wszyscy jesteśmy kundlami – podkreśla Agata Szydłowska.

Pani Jurek to Magda Jurek i jej marka, specjalizująca się wprojektowaniu oświetlenia, książek dla dzieci i zabawek, również dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Projektuje przedmioty niestatyczne, wychodzące poza swoją stereotypową funkcję i pozwalające na interakcję. Lubi rzeczy z drugim dnem, które skłaniają do refleksji i pobudzają wyobraźnię. Upodobanie do koloru to wynik studiów malarskich na warszawskiej ASP. Działa w Stowarzyszeniu z Siedzibą w Warszawie, gdzie realizuje projekty z zakresu designu społecznego. Prowadzi manufakturę w Ignacowie wdrażającą własne projekty. Od niedawna także wydawca. Laureatka nagród m.in Najpiękniejsza Książka Roku 2017 – Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, BIB 2017 Honorary Mention for Publisher – Biennale of Illustration Bratislava, trzykrotna zdobywczyni MUST HAVE przyznawanego przez Łódź Design Festival.

Małgorzata Gurowska zajmuje się grafiką, wideo, instalacją,rzeźbą, rysunkiem oraz książką artystyczną. Absolwentka i pracownik naukowy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swoich pracach skupia się na kwestiach społecznych, politycznych, a w szczególności krytycznie opisuje stosunek człowieka d o zwierząt. Jej prace wpisują się w nurt posthumanizmu. Jest laureatką krajowych i międzynarodowych nagród, m.in.: Grand Prix Nami Island International Picture Book Illustration Concours, Grand Prix MTG Młodej Grafiki Polskiej wKrakowie, Książka Roku IBBY, Gold medal European Design Awards, Bologna Ragazzi Award, The White Raven International Youth Library, Taipei International Digital Content Awards, BIB The Biennial of Illustrations Bratislava, Muzeum Widzialne, Sybilla, Złota Chimera, Shenzhen International Poster Festival, GrandFront, Medal BPP Biennal e Plakatu Polskiego wKatowicach, Najpiękniejsza Książka Roku PTWK oraz BICeBé – Bienal del Cartel Bolivia. Liczne wystawy w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Warszawie.

PSIKUSY
Od 20 kwietnia do 3 sierpnia 2018 roku
Spotkanie autorskie z Panią Jurek i Małgorzatą Gurowską
20 kwietnia o godzinie 18.00
Instytut Dizajnu w Kielcach

Dodaj komentarz