Mykola Ridnyi w Lublinie

Galeria Labirynt w Lublinie zaprasza na wystawę jednego z najbardziej wyrazistych artystów współczesnej sztuki ukraińskiej. Wywodzi się z pokolenia, które pojawiło się po Pomarańczowej Rewolucji.

Mykola Ridnyi, „Blind Spot” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mykola Ridnyi, „Blind Spot” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Galerii Labirynt Ridnyi zaprezentuje monumentalną instalację wypełnioną pracami zrealizowanymi w ciągu ostatnich trzech lat. Wśród nich znajdzie się znane z Wenecji wideo Zwyczajne miejsca (2015), zrealizowane podczas Euromajdanu i najnowszy film Szare konie (2016) opowiadający zagmatwaną historię pradziadka artysty Iwana Krupskiego – anarchisty z początku XX stulecia. Będzie to pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości artysty w Polsce.

Mykola Ridnyi (ur. 1985) – w 2008 r. ukończył Państwową Akademię Projektowania i Sztuki w Charkowie. W swojej twórczości artysta posługuje się różnorodnymi mediami, począwszy od wczesnych działań zbiorowych w przestrzeni publicznej, po instalacje o charakterze site-specific, rzeźbę, film krótkometrażowy i eseje, które stanowią obecnie główny element jego praktyki. W refleksji na temat rzeczywistości społecznej i politycznej czerpie z obserwacji kontrastów pomiędzy kruchością i wytrzymałością, wyłaniających się z opowieści poszczególnych osób oraz ze zbiorowej historii. Te dwa poziomy przeplatają się w jego projektach artystycznych.

Mykola Ridnyi. Twarzą do ściany
Kurator: Waldemar Tatarczuk
Otwarcie: 20 kwietnia 2018 roku, godz. 19.00
Od 20 kwietnia do 15 czerwca 2018 roku
Galeria Labirynt w Lublinie

Dodaj komentarz