• 2018-04-17

Carmina Burana – premiera w Operze Krakowskiej

Opera Krakowska zaprasza na premierę przedstawienia muzyczno-baletowego Carmina Burana Carla Orffa, która odbędzie się 27 kwietnia. Spektakl przygotowują: Tomasz Tokarczyk (kierownictwo muzyczne), Emil Wesołowski (inscenizacja, choreografia), Bożena Pędziwiatr (scenografia i kostiumy), Dariusz Pawelec (reżyseria światła i projekcie), Jacek Mentel (przygotowanie Chóru) oraz Marek Kluza (przygotowanie Chóru Dziecięcego). Kolejne przedstawienia zostaną zaprezentowane na scenie Opery Krakowskiej 28 i 29 kwietnia.

„Carmina Burana” – plakat spektaklu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Carmina Burana” – plakat spektaklu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas trzech wieczorów będzie można usłyszeć: Katarzynę Oleś-Blacha, Ewelinę Szybilską, Adama Sobierajskiego, Krzysztofa Kura, Mariusza Godlewskiego i Stanisława Kufluka. Solistom towarzyszyć będzie Balet, Chór, Chór Dziecięcy i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Carmina Burana to dzieło oparte na świeckich pieśniach średniowiecznych, odnalezionych w 1803 roku w bawarskim opactwie Benediktbeuren. Carl Orff wybrał z tego obszernego zbioru tekstów, stworzonych przez wagabundów, studentów i wędrownych kleryków, 24 pieśni i ułożył je w rodzaj libretta. Pierwsza część to pieśni sławiące naturę i budzącą się wiosnę, druga jest pochwałą Bachusa, trzecia mówi o rozkoszach miłości. Mottem całego utworu jest apoteoza życia i afirmacja świata. Tylko zgoda na porządek i ład panujący w makrokosmosie pozwoli człowiekowi zachować czystość duszy i żyć zgodnie z naturą.

Carmina Burana
Od 27 do 29 kwietnia 2018 roku
Od 6 do 7 lipca 2018 roku
Opera Krakowska w Krakowie

 

Dodaj komentarz