• 2018-04-16

Powstanie w Getcie Warszawskim. Obchody 75. rocznicy

Fundacja Shalom i Teatr Żydowski zapraszają 19 kwietnia na zasadzenie wierzby-symbolu na Pl. Grzybowskim oraz spektakl w reżyserii Gołdy Tencer na podstawie Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie Icchaka Kacenelsona.

Powstanie w Getcie Warszawskim. Obchody 75. rocznicy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Powstanie w Getcie Warszawskim. Obchody 75. rocznicy (źródło: materiały prasowe organizatora)

75. rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim będzie wyjątkową datą, by stworzyć w Warszawie miejsce opowiadające o Żydowskich Matkach, które w nieludzkich czasach zmuszone były oddawać swoje dzieci, aby je ocalić i Matkach Polskich, które dały tym dzieciom nowe życie. 19 kwietnia na Placu Grzybowskim – w samym sercu przedwojennego żydowskiego życia – zasadzona zostanie wierzba płacząca – symbol Matek Żydowskich, które przeżyły najstraszniejszy dramat – oddania własnego dziecka na „aryjską stronę”, by miało szansę na przeżycie, jak również Matek Polskich, które te dzieci ratowały, z narażeniem życia swojego i swoich bliskich.

Drugą inicjatywą Teatru Żydowskiego w 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim będzie wystawiony 19 kwietnia dwukrotnie, o godzinie 18.00 i 20.00, spektakl Jest taka ulica w Warszawie, zwie się ulicą Miłą. Kto płacze?. Spektakl powstał na bazie jednego z najpiękniejszych i najbardziej poruszających świadectw tamtego czasu, Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie Icchaka Kacenelsona. To opowieść o Holokauście słowami człowieka, któremu tamten czas zabrał wszystko. Skazany na śmierć, świadek męczeństwa swoich bliskich i swego narodu, stworzył poemat bardzo osobisty – jest to głos wszystkich pomordowanych, tych z warszawskiego getta, z Sobiboru, Treblinki, Oświęcimia, Bełżca oraz innych miejsc zagłady. Powstała wstrząsająca pieśń – dokument, pieśń – testament, pieśń – pożegnanie narodu.

Realizatorzy spektaklu:

Tłumaczenie: Jerzy Ficowski
Scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer

Występują: Ewa Dąbrowska i Jerzy Walczak

75. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim
19 kwietnia 2018 roku
Spektakl: 19 kwietnia, godz. 18.00 i 20.00
Teatr Żydowski, scena im. Szymona Szurmieja
Warszawa, ul. Senatorska 35

Dodaj komentarz