• 2018-04-16

Polska według Michała Szlagi

Czytelnia Sztuki w Gliwicach zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Michała Szlagi – Polska, które odbędzie się 19 kwietnia. Wernisaż połączony jest z oprowadzaniem po wystawie przez fotografa.

Fot. Michał Szlaga (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Michał Szlaga (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polska jest efektem kilkunastu lat pracy Michała Szlagi. To tysiące zdjęć, które składają się na swoisty pamiętnik z podróży przez tytułową krainę – Polskę. „Michał Szlaga ogląda Polskę z perspektywy pociągu, z samochodu czy jako przechodzień – rzadko jest uczestnikiem zdarzeń, ale niemal zawsze potrafi podejść bardzo blisko tego, co go interesuje. Ta Polska jest słodko-gorzka: przaśna i kiczowata, ale zarazem autoironiczna lub pogrążona w refleksyjnej zadumie” – pisze kurator wystawy Krzysztof Miękus. Na pozór przypadkowe kadry układają się w spójny obraz kraju w trakcie przemiany. Na wystawie w Czytelni Sztuki będzie można zobaczyć blisko 300 zdjęć artysty.

Wszystkie prezentowane na wystawie fotografie zostały wykonane amatorskim, miniaturowym aparatem analogowym Olympus mju II, który mimo swojej prostoty, niskiej ceny i niewielkiej trwałości zyskał wśród fotografów status kultowego. Jest dyskretny, niepozorny, bardzo mały, a przede wszystkim zupełnie „niepoważny”, co sprawia, że fotografowi łatwo podejść z takim urządzeniem blisko ludzi. Szlaga w Polsce jest bez wątpienia trochę wścibskim podglądaczem, który przyłapuje swoich bohaterów w momentach, w których się tego najmniej spodziewają. Podpatruje, i nas samych zachęca do obserwacji.

Wystawa zrealizowana we współpracy z Fundacją Instytut Fotografii Fort.

Michał Szlaga (1978) – absolwent oraz wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się fotografią i wideo. Dokumentuje polską rzeczywistość (Reality, 2007; Prostytutki, 2010). Zasłynął projektem Stocznia, realizowanym do dziś nieprzerwanie od 1999 roku – dokumentacja ostatnich lat Stoczni Gdańskiej przed wyburzeniem. W 2016 roku prace z cyklu Stocznia trafiły do zbiorów paryskiego Centrum Pompidou. Od wielu lat współpracuje z prasą, publikował m.in. w takich magazynach, jak „Malemen”, „Przekrój”, „Newsweek Polska”.

Michał Szlaga. Polska
Kurator: Krzysztof Miękus
Wernisaż i oprowadzanie: 19 kwietnia 2018 roku, godz. 18.00
Wystawa: od 20 kwietnia do 3 czerwca 2018 roku
Czytelnia Sztuki w Gliwicach

Dodaj komentarz