In The Artist’s Head

Austriackie Forum Kultury przedstawia nowe prace dwojga artystów. Podczas wernisażu odbędzie się muzyczny monodram nawiązujący do formatu wystawy mówionej i musicalu mieszkającej w Wiedniu choreografki i performerki Magdaleny Chowaniec, a w przestrzeni galerii, na jej ścianach, w holu wejściowym i sąsiadującym pomieszczeniu zaprezentowane (i ukryte) zostaną nowe prace Maćka Chorążego.

Zdjęcie: Maciek Chorąży, Bez tytułu (Basen), 2017. Dzięki uprzejmości artysty i Wydawnictwa Literackiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdjęcie: Maciek Chorąży, Bez tytułu (Basen), 2017. Dzięki uprzejmości artysty i Wydawnictwa Literackiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zawsze lubiłam występować.

Już w przedszkolu w pierwszych rolach czułam się jak ryba w wodzie. Moja kariera rozwinęła się na dobre w podstawówce. Rodzice zapisali mnie na wszystkie możliwe zajęcia dodatkowe. Szkoła baletowa, chór szkolny, harcerstwo, zawody, konkursy przedmiotowe. Bardzo chcieli, żebym występowała i to najlepiej w pierwszym rzędzie. Byłam aniołkiem – diwą, która przenosiła swoim performansem w inne wymiary rzeczywistości.

Byłam też ulubioną wokalistką księdza proboszcza.

Na jednej z akademii z okazji święta Niepodległości, która odbywała się w kościele, śpiewałam partie solowe w „Żeby Polska była Polską” wyciskając martyrologiczne łzy staruszek. Innym razem, podczas dożynek sama się rozbeczałam w niebogłosy przeinterpretowując wzniosłe „Powrócisz tu”. Ksiądz proboszcz osobiście przyszedł mi pogratulować po występie. Głaszcząc mnie po włosach, nazwał „Naszą gwiazdą” i wręczył wisiorek z rybką.

Jako wszechstronna artystka, swoimi występami uświetniałam również wszelkie rodzinne uroczystości. Święta, komunie, odwiedziny chorej ciotki w szpitalu, grzybobrania. Dla moich rodziców nie istniały nieodpowiednie momenty na prezentacje moich talentów. Miałam repertuar na każdą okazję. Tak właściwie byłam całkiem wziętą performerką. Po jakimś czasie zaczęłam się czuć coraz bardziej zmęczona tym overbookingiem.

Tekst: Tomek Pawłowski

Magdalena Chowaniec, Maciek Chorąży. In The Artist’s Head
Kurator: Romuald Demidenko
Od 18 kwietnia do 25 maja 2018 roku
Otwarcie: 17 kwietnia 2018 roku, godz. 18.00
Austriackie Forum Kultury w Warszawie

Dodaj komentarz