Premiera albumu Fangor. Color and Space

Najdroższy, najbardziej rozpoznawalny na świecie polski artysta, jedyny Polak, który doczekał się indywidualnej wystawy w nowojorskim Muzeum Guggenheima – Wojciech Fangor stał się bohaterem publikacji prestiżowego wydawnictwa SKIRA. Album poświęcony twórczości jednego z ostatnich „wielkich mistrzów XX-ego wieku” ukazał się w kwietniu w limitowanym nakładzie w Polsce. Spotkanie premierowe odbędzie się 16 kwietnia w DESA Unicum w Warszawie.

Katarzyna Jankowska-Cieślik, Stefan Szydłowski, „Fangor. Color and Space” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Jankowska-Cieślik, Stefan Szydłowski, „Fangor. Color and Space” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Fangor, obok Magdaleny Abakanowicz, Romana Opałki i Tadeusza Kantora, należy do panteonu polskich twórców, którzy zrobili oszałamiającą zagraniczną karierę. Był jednym z założycieli, słynnej na całym świecie, „polskiej szkoły plakatu”, autorem pierwszej instalacji przestrzennej na świecie. Na początku lat 60. zasłynął pulsującym malarstwem – abstrakcyjnymi obrazami, dającymi wrażenie ruchu. Jego eksperymenty malarskie były prekursorskie nie tylko w polskiej, ale i w światowej sztuce. W latach 60-tych prace Fangora zostały włączone do dwóch grupowych wystaw w MoMA w Nowym Jorku. To wydarzenie okazało się dla artysty przepustką do międzynarodowej sławy. W 1970 roku doczekał się indywidualnej wystawy w Muzeum Guggenheima – do tej pory żaden Polak nie powtórzył tego sukcesu.

Anglojęzyczny album Fangor. Color and space ukazał się w Polsce nakładem prestiżowego wydawnictwa SKIRA. Nad publikacją czuwała Magdalena Dąbrowski – amerykańska historyk sztuki, kurator w MoMA w Nowym Jorku. Autorem tekstów jest również Mark Rosenthal – niezależny krytyk, związany wcześniej z Narodową Galeria Sztuki w Waszyngtonie. Album podzielony jest na pięć części poświęconych życiu i twórczości Wojciecha Fangora. Poza reprodukcjami prac i szczegółową biografią album zawiera m.in. listy i wywiady przeprowadzone z artystą oraz fotografie z prywatnych archiwów Fangora.

Spotkanie premierowe książki odbędzie się 16 kwietnia w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie. autorka książki Magdalena Dąbrowski, krytyczka sztuki, była kurator w MoMa, współautorzy książki: Katarzyna Jankowska-Cieślik i Stefan Szydłowski, a gościem specjalnym będzie żona artysty Magdalena Schummer-Fangor.

Katarzyna Jankowska-Cieślik i Stefan Szydłowski, Fangor. Color and Space
Wydawnictwo SKIRA
Spotkanie premierowe: 16 kwietnia 2018 roku o godzinie 19.00
DESA Unicum w Warszawie

Dodaj komentarz