• 2018-04-14

Archeologia pamięci. Historie niewiarygodne

Plener stacjonarny to jeden z najważniejszych elementów programu realizowanego w ramach prowadzonej przeze mnie II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku, Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP.

„Archeologia pamięci. Historie niewiarygodne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Archeologia pamięci. Historie niewiarygodne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plenery te (a raczej warsztaty) odbywają się od 2010 roku w wybranych przestrzeniach i miejscach na terenie Poznania, takich jak: zdewastowane budynki dawnego Szpitala Kolejowego, skłot ROZBRAT, przestrzenie dzielnicy Dolny Łazarz, dawny Dom Tramwajarza, Ogród Botaniczny, tereny letniej pływalni miejskiej w Parku Kasprowicza, dworzec kolejowy Poznań Główny, czy jak w ostatnim roku park Instytutu Obserwatorium Astronomiczne w Poznaniu.

Studenci z prowadzonej przeze mnie Pracowni studiują na różnych latach studiów – licencjackich i magisterskich oraz na różnych wydziałach; praca w kontekście miejsca pozwala im inaczej spojrzeć na przestrzeń – zarówno naturalną, urbanistyczną, jak i społeczną, a analiza zaobserwowanych problemów wpływa i pobudza do realizacji zaangażowanych i znaczących wypowiedzi artystycznych.

W roku akademickim – 2017/2018, miejscem w którym odbywa się „plener stacjonarny” jest Centrum Kultury Zamek, a raczej historyczna część Zamku Cesarskiego, ze swoją specyficzną, trudną przeszłością i historycznymi konotacjami. Postrzegam go jako miejsce o dużym potencjale, miejsce pamięci, ale też miejsce w którym nadal jest miejsce na tworzenie nowych historii.

W związku z tym zapraszam na cykl wydarzeń pod wspólnym tytułem Archeologia pamięci. Historie niewiarygodne – wykłady, prezentacje oraz jednodniowa wystawę prac powstałych podczas warsztatów.

Anna Tyczyńska prof. UAP
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Archeologia pamięci. Historie niewiarygodne
Od 11 do 15 kwietnia 2018 roku
CK Zamek w Poznaniu

Dodaj komentarz