Wielkie dni Wrocławia. Wystawa Ziem Odzyskanych

Od 12 kwietnia do 10 czerwca w Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentowana jest ekspozycja Wielkie dni Wrocławia. Wystawa Ziem Odzyskanych w 1948 roku.

Widok na dziedziniec Wystawy A przed Pawilonem Przemysłowym, na pierwszym planie spiralna fontanna, w głębi „Wieża Wiader”, Iglica i trzy łuki, fot. Jan Bułhak, 1948, Muzeum Architektury we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe)

Widok na dziedziniec Wystawy A przed Pawilonem Przemysłowym, na pierwszym planie spiralna fontanna, w głębi „Wieża Wiader”, Iglica i trzy łuki, fot. Jan Bułhak, 1948, Muzeum Architektury we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe)

W 1948 roku we Wrocławiu odbyła się imponująca rozmiarami Wystawa Ziem Odzyskanych, która w ciągu stu dni miała podkreślać historyczne prawa Polski do Ziem Zachodnich i Północnych.

Propagandowy charakter wystawy przewidywał podzielenie ekspozycji trzy na części: problemową, skupioną wokół wystawienniczych terenów Hali Stulecia (przemianowanej wówczas na Halę Ludową) z centralnie ustawioną na ten cel Iglicą projektu Stanisława Hempla; część społeczno-gospodarczą oraz część komercyjną.

W okolicach Hali Stulecia i na terenach ZOO wzniesiono w tym celu 50 dodatkowych pawilonów. Aktywność artystów, architektów, urbanistów i projektantów zieleni spowodowała wielką różnorodność form plastycznych obecnych na wystawie. Równocześnie mieli oni okazję, by pokazać polską szkołę dizajnu, a część pawilonów tymczasowych nawiązywała do osiągnięć polskiego, przedwojennego modernizmu.

Wystawa, prezentowana w Muzeum Architektury została przygotowana z okazji 70. rocznicy Wystawy Ziem Odzyskanych. Głównym akcentem ekspozycji jest kilkadziesiąt fotografii dokumentujących proces montażu oraz moment otwarcia Wystawy Ziem Odzyskanych oraz zdjęcia ukazujące architekturę pawilonów wystawowych, autorstwa tak wybitnych fotografików jak m.in. Adam Czelny, Krystyna Gorazdowska, Jan Bułhak, czy Edward Falkowski.

Na wystawie pokazywane są również szkice akwarelowe do panoramy Bitwa na Psim Polu, plakaty z WZO oraz przewodniki i licznie wówczas produkowane gadżety. Ponadto, w czerwcu br. odbędzie się w Muzeum Architektury jednodniowa sesja naukowa poświęcona tematom związanym z Wystawą Ziem Odzyskanych.

Więcej na temat wystawy przeczytać można w serwisie Wydarzenia O.pl.

Wielkie dni Wrocławia. Wystawa Ziem Odzyskanych w 1948 roku
Od 12 kwietnia do 10 czerwca 2018 roku
Wernisaż: 12 kwietnia 2018 roku o godzinie 17.00
Muzeum Architektury we Wrocławiu

Dodaj komentarz