• 2018-04-13

Wielokrotność rzeczy

Wystawa Wielokrotność rzeczy zarówno inauguruje działalność galerii Le Guern w nowym miejscu, jak i prezentuje serię świeżo ukończonych prac Natalii Załuskiej, w których artystka po raz pierwszy na tak szeroką skalę odnosi się do jednego określonego motywu.

Natalia Załuska, Bez tytułu, 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia Załuska, Bez tytułu, 2018 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ta młoda malarka, reprezentantka sztuki abstrakcyjnej, znana jest przede wszystkim ze swoich monochromatycznych, geometrycznych obrazów. Trójwymiarowe, prawie architektoniczne dzieła Załuska tworzy poprzez układy linii, warstw i dwóch kolorów: bieli lub czerni, w formie i treści pozostawiając je w sferze niedopowiedzenia. W prezentowanych na wystawie pracach artystka nadal ucieka przed narracyjnością i znaczeniem, ale do refleksji strukturalistycznej włącza istniejące wizerunki ogrodów – przedstawione w jednym z najbardziej znanych obrazów-zagadek polskiego symbolizmu z początku XX wieku oraz na fotografiach wykonanych przez artystkę w zapuszczonym parku na Majorce w czasie rezydencji w CCA Andratx w 2014 roku. W Le Guern po raz pierwszy publicznie prezentowane są jej prace stworzone na podstawie własnych zdjęć.

Podobne zabiegi można odnaleźć w nieznanych dotąd pracach Załuskiej, zrobionych w czasie lub zaraz po studiach. Jak wygląda abstrakcja, artystka sprawdzała w kompozycjach dawnego malarstwa, m.in. wykonując serię szkiców interpretujących Tratwę meduzy Théodore’a Géricaulta. Wykonała także serię fotografii słynnej fabryki czekoladek w Wiedniu, z których powstały rysunki i kolaże. W każdym z tych działań można zauważyć rodzaj apodyktyczności twórczej. To artystka decyduje, które elementy i linie są najważniejsze w dziele innego twórcy, co znajdzie się w formie geometrycznej w jej obrazie.

Tytuł wystawy Wielokrotność rzeczy nawiązuje do zainteresowania Załuskiej powtarzalnością rzeczy i zjawisk. Dodawanie, odejmowanie i rozszarpywanie kolejnych warstw swoich prac, tworzenie kolaży z fragmentów kartonów pozostałych po poprzednich dziełach, maniakalne fotografowanie tego samego motywu jak w przypadku ogrodu na Majorce czy ciągła repetycja i kontynuacja pewnych schematów – zderzone są tutaj z neutralną i wyciszającą bielą lub czernią, na których od czasu do czasu pojawia się inny kolor.

Twórczość Załuskiej można umiejscowić na drodze kontynuacji dorobku XX-wiecznej awangardy. Pionier tego kierunku w sztuce, Henryk Stażewski, w latach 70. stworzył cykl plansz Geometryczna analiza obrazów Georga de la Toura, w których zbadał najważniejsze przebiegi ekspresyjno-emocjonalne barokowych kompozycji realistycznych. Zarówno u Stażewskiego, jak i Załuskiej, wyjęcie realizmu z obrazu i ukazanie samej struktury geometrycznej tworzy mocniejsze w odbiorze dzieło niż jego realistyczne przedstawienie.

Agnieszka Sural

Natalia Załuska. Wielokrotność rzeczy
Wernisaż wystawy: 13 kwietnia 2018 roku, godz. 18.00
Czas trwania wystawy: od 14 kwietnia do 9 czerwca 2018 roku
Galeria Le Guern w Warszawie

Dodaj komentarz