Henry Moore w Orońsku

Centrum Rzeźby Polskiej we współpracy z Fundacją Henry’ego Moore’a z Perry Green w Wielkiej Brytanii organizuje wiosną i latem 2018 roku wystawę dzieł artysty. Pokazowi prac wybitnego rzeźbiarza towarzyszyć będą przykłady realizacji polskich rzeźbiarzy XX wieku, którzy inspirowali się jego sztuką.

Henry Moore (źródło: materiały prasowe organizatora)

Henry Moore (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zwiedzający zobaczą 23 dzieła Henry’ego Moore’a, w tym prezentowany po raz pierwszy w Polsce monumentalny Oval with Points czy Knife Edge Two Pieces. Pokaz będzie przypomnieniem postaci Moore’a i związków z jego sposobem widzenia polskich rzeźbiarzy XX wieku. Na wystawie w Orońsku zostaną zaprezentowane rzeźby Jerzego Jarnuszkiewicza, Aliny Szapocznikow, Magdaleny Więcek, Aliny Ślesińskiej, Tadeusza Łodziany, Barbary Zbrożyny, a także Henryka Wicińskiego, Anny Dębskiej, Adama Prockiego, Marii Pinińskiej-Bereś i Ludmiły Stehnovej.

W przestrzeni parkowej Orońska zostaną zaprezentowane zarówno rzeźby monumentalne, jak i mniejsze brązowe figury i modele umieszczone w Muzeum Rzeźby Współczesnej i w Galerii „Oranżeria”. Będą im towarzyszyć fotografie pracowni Henry’ego Moore’a i film opowiadający o jego twórczości.

Pokaz rzeźb Henry’ego Moore’a planowany jest ponadto w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu od 29 września 2018 roku do 23 stycznia 2019 roku, i w Muzeum Narodowym w Krakowie, od 21 lutego do końca czerwca 2019 roku.

Prezentacja rzeźb Henry’ego Moore’a i polskich rzeźbiarzy będzie najważniejszym wydarzeniem artystycznym 2018 roku w Centrum Rzeźby Polskiej.

Moc Natury. Henry Moore w Polsce
Kuratorki: Eulalia Domanowska, Hannah Higham
Wystawa od 21 kwietnia do 9 września 2018 roku
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Dodaj komentarz