Wernisaż w Polana Institute

Drag Niezłomne to pierwsza indywidualna wystawa Mikołaja Sobczaka z Polana Institute. Artysta, znany przede wszystkim z filmów wideo i akcji performatywnych, pokaże ty razem prace malarskie.

Mikołaj Sobczak, „Cursed Soldiers” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mikołaj Sobczak, „Cursed Soldiers” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jego zainteresowanie polityką historyczną jest obecne w każdej z nich Mikołaj Sobczak tworzy alternatywną przeszłość, która odrzuca wszelkie podziały na to, co normatywne i „zdegenerowane”, powszechnie przyjęte i odrzucane. Konfrontacja z fantastyczną wersją przeszłości jest ucieczką od współczesnych nacjonalistycznych postaw.

Mikołaj Sobczak pisze:

To drag – powłóczyć, ciągnąć.

Aktorzy odgrywają damskie role w długich, powłóczystych sukniach, aby zbudować w oczach publiczności nieodparte wrażenie, że na scenie pojawiła się kobieta. Stąd pochodzi określenie drag queen, opisujące mężczyznę wcielającego się w swoje kobiece alter ego.

Drag z kultury głównego nurtu wycofuje się na marginesy, do klubów dla wtajemniczonych. W podziemie.

Partyzantka. Żołnierze Wyklęci. Niezłomni. Chłopcy z niższych klas średnich. Patrioci.

Oni wszyscy zostali odrzuceni przez system. Oni wszyscy walczą z systemem.

Dziś do ciebie przyjść nie mogę, zaraz idę w nocy mrok… Ale najpierw muszę wejść w drag. Zamiast peruki, całkowity brak włosów. Zamiast cekinów, odzież patriotyczna.

Mikołaj Sobczak – urodził się w 1989 roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Universität der Künste w Berlinie. Kontynuuje naukę w Kunstakademie w Münster. Jest współzałożycielem performatywnego duetu Polen Performance (razem z Justyną Łoś). We wrześniu jego film STAR był częścią wystawy Love, Memory, Curiosity organizowanej przez Polana Institute w Muzeum Geologicznym. Wystawa Drag Niezłomne zostanie pokazana w październiku w Teatrze Nowym w Krakowie.

Mikołaj Sobczak. Drag Niezłomne
Wernisaż: 13 kwietnia 2018 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna do 27 kwietnia 2018 roku
Polana Institute w Warszawie

Dodaj komentarz