• 2018-04-13

Fatoumata Diawara na WrocLove Fest

Fatoumata Diawara, jedna z najważniejszych reprezentantek sceny world music, wokalistka i aktorka filmowa z Mali wystąpi 24 czerwca we wrocławskiej Synagodze Pod Białym Bocianem w ramach WrocLove Fest 2018.

Fatoumata Diawara (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fatoumata Diawara (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jedyny w Polsce koncert fascynującej afrykańskiej diwy będzie częścią WrocLove Fest 2018 odbywającego się okazji Święta Wrocławia. Swój udział w tym festiwalu potwierdziła wcześniej najwybitniejsza gwiazda malijskiej sceny – Oumou Sangaré. Wielbiciele world music powinni zaplanować początek wakacji właśnie w stolicy Dolnego Śląska.

Urodzona w 1982 roku artystka wyjechała z Mali w wieku kilkunastu lat, by spróbować sił jako aktorka we Francji. Zadebiutowała w La Genèse Cheikha Oumara Cissoko, wystąpiła w licznych filmach, m.in. słynnym Sia, le rêve du python Dani Kouyaté’a. Współpracowała też z teatrem ulicznym Royal Deluxe i próbowała swoich sił w musicalu (grając główną rolę w Kirikou i Karaba). Zanim zdecydowała się nagrać solową płytę, szlifowała swój talent muzyczny u boku Oumou Sangaré, AfroCubism, Dee Dee Bridgewater czy Herbiego Hancocka.

Jej pierwszy album Fatou został nagrany z udziałem takich gwiazd jak Toumani Diabate, wybitny perkusista Tony Allen oraz John Paul Jones z Led Zeppelin.

W 2012 roku brała udział w trasie koncertowej Africa Express Train razem z takimi artystami jak Rokia Traore, Damon Albarn, Baaba Maal, Amamdou and Mariam, Nicolas Jaar i Noisettes, która zakończyła się wspólnym występem z samym Paulem McCartneyem.

Fatoumata Diawara po kilku latach powraca z nowym albumem skomponowanym z muzykiem Matthieu Chedidem, znanym także jako -M-. Album zawiera ich wspólne, oryginalne kompozycje.

Mathieu włożył miłość i swoje doświadczenie do muzyki i kultury Mali, ja zachowałam malijską i afrykańską tradycję bluesową. Wspólnie znaleźliśmy nowoczesne brzmienie łączące zwyczaje i współczesne brzmienia afrykańskie – powiedziała Fatoumata.

W październiku Diawara wraz z afrykańska fotografką Aidą Muluneh odbyły podróż do Etiopii i na pustynie Danakil, gdzie zorganizowały sesję zdjęciową i wideo, chwytając surowość i piękno Afryki. Większość zdjęć została wykonana na terenach kopalni soli i aktywności wulkanicznej, dzięki czemu udało się zarejestrować oszałamiające obrazy. Fascynująca i futurystyczna sceneria była idealnym połączeniem dla nowego albumu.

Fatoumata Diawara na WrocLove Fest 2018
24 czerwca 2018 roku o godzinie 20.00
Synagoga Pod Białym Bocianem we Wrocławiu

Dodaj komentarz