Krakers: Czas na zmiany?

Od 7 lat w przedostatni weekend kwietnia Kraków opanowuje charakterystyczny odcień niebieskiego, a galerie sztuki współczesnej pękają w szwach. Wszystko to za sprawą Krakersa, czyli krakowskiego Gallery Weekendu. Cracow Gallery Weekend Krakers to projekt promujący sztukę współczesną. Od siedmiu lat, w te trzy kwietniowe dni, dzięki wernisażom, wystawom i oprowadzaniom kuratorskim możemy poznać nieco bliżej krakowski świat sztuki.

Cracow Gallery Weekend Krakers (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cracow Gallery Weekend Krakers (źródło: materiały prasowe organizatora)

Galerie i nie tylko. W wydarzeniu biorą udział zarówno galerie z wieloletnią tradycją, jak i efemeryczne inicjatywy artystyczne oraz project roomy często zawiązujące się specjalnie z tej okazji. KRAKERS to zarówno instytucje publiczne, galerie z bogatymi kolekcjami i długim stażem na rynku sztuki, ale także ukryte miejsca, czy wernisaże w podwórkach. – Oddolne inicjatywy artystów powstają w pracowniach (dawny TELPOD), jak na przykład debiutująca w 2016 roku na Krakersie Potencja, z czasem zyskują wymiar galerii, artist run space z własnym miejscem i programem. – mówią organizatorzy. Obok tego, co nowe, Krakers to również miejsce dla mocnych nazwisk świata sztuki współczesnej.  – Podczas szóstej edycji CGW Krakers 2017 organizowaliśmy w Muzeum Historii Fotografii wystawę Normana Leto Nieistniejące przestrzenie wystaw, Otwarta Pracownia pokazała prace Marka Sobczyka, a galeria Dyląg collages i frottages Mieczysława Janikowskiego z lat 60-tych. – dodaje koordynatorka projektu, Katarzyna Mierzwińska. W skład bogatego programu wchodzą panele dyskusyjne, warsztaty, oprowadzania kuratorskie oraz wydarzenia muzyczne. To również fringe’owo działania w przestrzeni miejskiej – np. wróżenie w bramie, w której niegdyś przepowiadała przyszłość znana wszystkim Krakowianom Dzidzianna.

Hasłem tegorocznej edycji CGW Krakers jest Zmiana.

Coraz nowsze technologie, wirtualna rzeczywistość, uzyskanie praw wyborczych przez robota humanoidalnego w Arabii Saudyjskiej, można wymieniać tak bez końca – mówią organizatorzy. – To czas w którym zmiana wydaje się być jedyną stałą wartością. Jej permanentny charakter i wszechobecność w naszym życiu sprawiają, że nie możemy się już na nią przygotować. 2018 rok to również 100-lecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety. Zagadnieniu zmiany chcielibyśmy się więc przyjrzeć z różnych stron, pojmując je wielopłaszczyznowo – dodają.

Co znajdzie się w programie? W programie KRAKERSA znajdą się miejsca znane na mapie Krakowa od dziesięcioleci, jak Fejkiel Gallery, Artemis, Dyląg, galerie związkowe, ale także nowe inicjatywy jak Prekariat, Elementarz dla mieszkańców miast, Rajska Poczekalnia, Art House, czy Potencja, które trzymają rękę na pulsie sztuki aktualnej. Do hasła Zmiana mocno nawiązują wystawy i wydarzenia odnoszące się do roli kobiet w sztuce, ich miejsca w hierarchii akademickiej oraz uzyskania praw wyborczych, jak na przykład działanie performatywne Macierz realizowane przez Kolektyw Kuratorski w przestrzeni Collegium Maius, wystawa Przemiany z udziałem m.in Alicji Zebrowskiej, Marty Deskur, Agaty Kus w Art Agenda Nova oraz panel dyskusyjny w Międzynarodowym Centrum Kultury. Bardziej historyczne wystawy zaproponują F.A.I.T., który przybliży twórczość Piotra Marka oraz Otwarta Pracownia prezentująca malarstwo Ryszarda Grzyba. Ciekawa kolaboracja artystyczna zapowiada się też w przypadku Widnej i SM Dębniki, które podczas Krakersa wystąpią razem. Więcej informacji o programie i galeriach biorących udział w CGW KRAKERS 2018 można znaleźć na stronie wydarzenia.

Cracow Gallery Weekend Krakers 2018: Zmiana
Od 20 do 22 kwietnia 2018 roku
Kraków

Dodaj komentarz