Tod i Trauma po raz trzeci w Cricotece

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka zaprasza od 12 kwietnia na spektakl lalkowy Tod i Trauma na podstawie dramatu Włodzimierza Szturca, w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego.

Włodzimierz Szturc, „Tod i Trauma”, reż. Tomasz Kaczorowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Włodzimierz Szturc, „Tod i Trauma”, reż. Tomasz Kaczorowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podstawą spektaklu jest dramat Włodzimierza Szturca Tod i Trauma. To osobista wypowiedź osoby, która mierzy się z własnymi słabościami. Konfrontacja z ułomnością, przemijaniem i własnym ciałem. Autor przedmiotem refleksji czyni proces autodestrukcji i (nie)świadomości człowieka, kruchość ciała, a także sytuację opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Bohaterami dramatu są tytułowi Tod (Śmierć) i Trauma (Kaleka), jednak cały tekst jest monologiem prowadzonym przez Śmierć.

Spektakl w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego to przedstawienie na jedną lalkę i aktorkę (Alicja Czerniewicz). Tod i Trauma to spektakl opierający się na zderzeniu przeciwieństw (ruch–paraliż, życie–śmierć, głos–milczenie, pomoc–tortura), sprawdzaniu granic niepełnosprawności, ludzkiego ciała oraz możliwości oddania głosu wykluczonym. Niewielkich rozmiarów lalka wykonana przez Agnieszką Polańską imituje rzeźby Giacomettiego o wydłużonych i zdeformowanych kończynach i zaburzonych proporcjach. To kolejna próba zderzenia (tym razem na poziomie formalnym) kruchego człowieka z pustką oraz bliskiej relacji publiczności i działań aktorskich, ruchu lalki i wypowiadanych słów.

Włodzimierz Szturc, Tod i Trauma
Pokaz: od 12 do 15 kwietnia 2018 roku, godz. 19.00
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie

Dodaj komentarz