Stefan Gierowski – Linia w malarstwie

Wystawa malarstwa Stefana Gierowskiego, wybitnego przedstawiciela współczesnej awangardy malarskiej, określanego mianem klasyka polskiej nowoczesności, rozpocznie się 13 kwietnia w Galerii Bielskiej BWA.

Stefan Gierowski, „Obraz DCCCXC”, olej, płótno, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stefan Gierowski, „Obraz DCCCXC”, olej, płótno, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stefan Gierowski tworzy nieustannie od lat 50. XX wieku; uznawany jest za jednego z najwybitniejszych twórców nurtu abstrakcji w Polsce. Na wystawie zaprezentujemy kilkadziesiąt prac artysty, powstających od lat 60. XX wieku aż po pierwszą dekadę XXI. Wystawa pokaże jeden ze szczególnych aspektów zainteresowania malarza – linię. Linia przez wiele lat towarzyszy rozważaniom artysty na temat malarstwa abstrakcyjnego – niesie w sobie zarówno spokój, jak i emocje; linia może poruszać przestrzeń, ale także ją uspokajać. Może być elementem zamykającym kompozycję bądź otwierać ją na inną przestrzeń. Linia określa kontury kształtów, stanowi granicę między plamami barwnymi. Obrazy prezentowane w Galerii Bielskiej BWA pokazują, jak przez lata na płótnach artysty zmienia się jej charakter i znaczenie.
– Karolina Jezierska-Pomorska

Stefan Gierowski urodził się 21 maja 1925 roku w Częstochowie. W latach 1945–1948 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach profesorów Karola Frycza i Zbigniewa Pronaszki. Równolegle ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim pod kierunkiem Wojsława Mole. W 1949 roku przeprowadził się do Warszawy. W latach 1956–1961 współpracował z Marianem Boguszem i Galerią Krzywe Koło. W 1961 roku został wykładowcą warszawskiej ASP, gdzie w latach 1975–1981 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa. W 1986 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

Stefan Gierowski – Linia w malarstwie 

Wystawa potrwa od 12 kwietnia do 13 maja 2018 roku
Kuratorki wystawy: Karolina Jezierska-Pomorska, Grażyna Cybulska
Galeria Bielska BWA

Dodaj komentarz