Twoje serce w moim mózgu

We współczesnej polszczyźnie wyraźnie ujawniają się metafory językowe nawiązujące do czynności przyjmowania pokarmu. W końcu każdemu z nas zdarzyło się nieraz wgryźć w tekst, przełknąć obrazę, najeść się strachu czy skonsumować znajomość. Jesteśmy smacznymi kąskami a nasze ciała wyglądają apetycznie. Liżemy, gryziemy, przeżuwamy, połykamy i trawimy. Czasami nabieramy na kogoś apetyt, wtedy mamy ochotę go zjeść i schrupać. Przyjmowanie pokarmu ujmuje zatem różne procesy emocjonalne ale również intelektualne.

Paulina Stasik, „Ciało”, 2017, olej na płótnie, fot. dzięki uprzejmości artystki i galerii Henryk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paulina Stasik, „Ciało”, 2017, olej na płótnie, fot. dzięki uprzejmości artystki i galerii Henryk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ach, ale bo to chciałoby się tak raz wreszcie nażreć tym facetem do woli. – Tym się kochana nie najesz – odpowiada Aptekarka filozoficznie. – Tego nie ubywa. Przecież go nie pożresz. (My: „Zdarzały się takie przypadki”). Dotykasz językiem i natykasz się na powierzchnię. Ślizgasz się po niej i nie przenikasz. Jakbyś po monitorze lizała. Zgadzają się. Ogólne ożywienie i hermeneutyka ciała. Że jak krajobraz, że nie ubywa, że się nie naje. Że złudzenie. Powierzchnia, płaska sieć, Deleuze i Guattari. (Witkowski Michał, Lubiewo, Wyd. 1, Kraków, Ha!art, 2005, s. 68-69)

Berlin, marzec 2001, Armin Meiwes: poszukuje dobrze zbudowanego mężczyzny, który chciałby być przeze mnie zjedzony. Znaleziony i zamordowany przez niego człowiek ląduje na talerzu, jako stek wraz z sosem z zielonej papryki z czosnkiem i gałką muszkatołową obok ziemniaczanego puree oraz brukselki. Towarzyszy mu kieliszek południowoafrykańskiego czerwonego wina. Ofiara była konsumowana przez oprawcę przez kilka kolejnych miesięcy, gdzie pierwszy posiłek dla niego był jak komunia. Zabiłem człowieka i zjadłem go. Od tego czasu on jest zawsze ze mną – zeznał później.

Paulina Stasik, „Ciało II”, 2017, olej na płótnie, fot. dzięki uprzejmości artystki i galerii Henryk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paulina Stasik, „Ciało II”, 2017, olej na płótnie, fot. dzięki uprzejmości artystki i galerii Henryk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paulina Stasik maluje języki, uszy, piersi oraz dłonie; ciało na jej obrazach jest poddane fragmentaryzacji a kreowanie sytuacje są wręcz odrealnione. Marzenie o symbiotycznym zlaniu się z obiektem uczuć okazuje się wręcz nierealne. Pozostaje jedynie niekończące się pragnienie. Płótno jest dla niej jak kadr z filmu. W jej kompozycjach przeważa układ otwarty z wyraźnie zaznaczonym centrum, który staje się punktem kulminacyjnym. Jak sama przyznaje jej obrazy są zbudowane z banalnych detali, takich jak różowe policzki, czerwone sutki, paznokcie, drobne żyłki na rękach. Ciało na jej najnowszych obrazach jest afirmowane, z drugiej strony może stać się obiektem konsumpcji. Chciałoby się je ugryźć, zjeść, przetrawić, ostatecznie ugasić pragnienie. Możemy jedynie ślizgać się po ich powierzchni.

Paulina Stasik. Twoje serce w moim mózgu
Kurator: Aleksander Celusta
Projekt graficzny: Renata Motyka
Wernisaż: 13 kwietnia 2018 roku, godz. 19.30
Wystawa czynna do 12 maja 2018 roku
Henryk Gallery w Krakowie

Dodaj komentarz