• 2018-04-12

Historia dworu w Będominie

19 kwietnia w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie odbędzie się wernisaż wystawy Historia dworu w Będominie pod kuratelą Małgorzaty Gańskiej i Przemysława Reya.

Dwór w Będominie po pożarze, zdjęcie z albumu pp. Dahlweid, NN, Będomin, przed 1912 rokiem, fotografia na papierze (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dwór w Będominie po pożarze, zdjęcie z albumu pp. Dahlweid, NN, Będomin, przed 1912 rokiem, fotografia na papierze (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dwór w Będominie wybudowany na początku XVIII wieku przez 300 lat swej historii często zmieniał właścicieli. Najbardziej znanym jest Józef Wybicki – autor słów polskiego hymnu narodowego. Historii rodziny Wybickich, ale także dziejom innych rodzin, osób i instytucji oraz wydarzeniom związanym z Będominem jest poświęcona wystawa Historia dworu w Będominie.

Ogromna część prezentowanych na wystawie obiektów została pozyskana dzięki uprzejmości potomków mieszkańców dworu. Będzie można obejrzeć niepublikowane wcześniej zdjęcia dokumentujące życie dworu w czasie II wojny światowej. Rodzina Dahlweid (ostatni właściciele posiadłości w Będominie) przekazała na ekspozycję liczne pamiątki rodziny związane z dworem. Na zdjęciach zgromadzonych w albumie pani Reginy Poczekaj, która w czasie wojny była pracownikiem przymusowym w będomińskim dworze, zarejestrowano życie tego miejsca z różnych perspektyw: niemieckich właścicieli oraz pracownicy przymusowej.

Wystawa pokaże też powojenną historię dworu, czyli krótki okres stacjonowania w Będominie Armii Czerwonej (tuż po opuszczeniu majątku przez Dahlweidów), działalność powstałego tu gospodarstwa rolnego, a później instytucji edukacyjnych: Uniwersytetu Ludowego im. Józefa Wybickiego i szkoły podstawowej, która funkcjonowała we dworze do 1977 roku.

Wystawa zainauguruje obchody 40-lecia Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, które od 1978 działa w Dworze Wybickich jako Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Wystawę patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Historia dworu w Będominie
Małgorzata Gańska, Przemysław Rey
Wernisaż: 19 kwietnia 2018 roku o godzinie 14.00
Od 20 kwietnia 2018 roku do 30 kwietnia 2019 roku
Muzeum Narodowe w Gdańsku – Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Dodaj komentarz