• 2018-04-12

Koncerty Front Row Heroes w Klubie RE

Front Row Heroes zaprasza na trzy gorące kwietniowe koncerty. W klubie RE 16, 19 i 25 kwietnia zagrają BIG|BRAVE, ARRM, Jamie Stewart (Xiu Xiu) i Sean Nicholas Savage.

BIG|BRAVE (źródło: materiały prasowe organizatora)

BIG|BRAVE (źródło: materiały prasowe organizatora)

Brzmienie BIG|BRAVE zdecydowanie przekracza poziom którego można się spodziewać po gitarowym trio (Robin Wattie, Mathieu Ball na gitarach i Louis-Alexandre Beauregard na perkusji. W tym składzie grają razem od 2012 roku). Napięcie i oczekiwanie poprzedza w ich muzyce każdy kolejny wybuch, uderzający po uszach z wyjątkową precyzją. Tworzą coraz bardziej wyrafinowane kompozycje, przeciwstawiające minimalistyczną formę grzmiącym przesterom, starając się przesuwać granice brzmienia eksperymentalnego rocka i równocześnie pielęgnując radość w swojej muzyce. Funkcjonując muzycznie gdzieś pomiędzy minimalizmem, eksperymentalnym zespołem rockowym a byciem „drone aficionados”, BIG|BRAVE nie dają się podporządkować jednej obowiązującej klasyfikacji. Używając standardowych „narzędzi” takich jak śpiew, gitary elektryczne, perkusję, przesterowane piece gitarowe, B|B odkrywa możliwości brzmienia zespołu równocześnie dekonstruując archetypiczne wyobrażenie o strukturze i formie piosenki. Nieśpiesznie i nie zważając na popularne trendy, tworzą swoją wyjątkową, intensywną i poszukującą muzykę kierując się tym samym niezależnym duchem który charakteryzuje wielu ich Montrealskich przyjaciół.

ARRM jest to obecnie jeden z bardziej wychwalanych polskich składów z kręgów muzyki psychodelicznej, za sprawą świetnie przyjętego krążka ARRM z końcówki 2016 roku, wydanego przez Instant Classic. Równie dobrą prasą cieszy się drugie wydawnictwo, czyli split ARRM/Lonker See – także wydany przez krakowską oficynę. ARRM to instrumentalny projekt ludzi związanych min. z zespołami Thaw, Furia, 52um… Muzycznie ocierający się o ścieżki dzwiękowe filmów Lyncha czy Jarmuscha. Na koncie mają split z Stara Rzeka wydany przez Wounded Knife Records i pełny album który ukazał sie w listopadzie 2016 dzięki Instant Classic, zaś ostatnie wydawnictwo to split z Lonker See wydany w lutym 2017 przez Instant Classic.

ARRM (źródło: materiały prasowe organizatora)

ARRM (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po szalonym roku 2017, który stał pod znakiem światowej trasy promującej najnowszy album Xiu Xiu Forget (w tym 4 koncerty w Polsce), występów z duetem HEXA, który tworzy z Lawrencem English (w tym koncert na OFF Festival) oraz kontynuacji projektu The Music Of Twin Peaks, Jamie Stewart wraca, by tym razem spotkać się ze słuchaczami w intymnych okolicznościach podczas występów solo. Dziś przymiotnik „kultowy” zużył się i stracił na znaczeniu, ale niewiele zespołów oprócz Xiu Xiu w pełni utożsamia to słowo. Założony w 2002 zespól stał się wehikułem dla bezkompromisowej i niekomfortowo osobistej muzyki rezydującego w Los Angeles multi-intrumentalisty Jamiego Stewarta oraz świty jego wpółpracowników, zarówno studyjnych jak i scenicznych. Przez ten czas Xiu Xiu zdobyło pokaźne grono wtajemniczonych fanów na całym świecie, dla których ta nazwa to nie muzyka, a styl życia. Mroczny, momentami wręcz ekstremalny wizerunek zespołu oraz oryginalne podejście do konstruowania utworów (znajdziemy tu choćby post-punk, avant-pop, elektronikę czy noise) sprawił, że zespół stał się rozpoznawalny na całym świecie, jednocześnie cały czas trzymając się konsekwentnie na uboczu i podążając własną ścieżką.

Jamie Stewart (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jamie Stewart (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po wydaniu wielu kaset w swojej karierze, ambicje Sean’a Nicholas’a Savage sięgają poza konwencjonalne realia branży muzycznej i są związane z potrzebami serca i duchowością. Życie wewnątrz piosenki. Na jawie i w snach. Sean Nicholas Savage – podpora Arbutus Records, w rodzinnym Quebecu oraz w Berlinie, gdzie obecnie zamieszkuje, ma status legendy. Człowiek, który napisze dwanaście piosenek zanim wstaniesz z łóżka. I zaśpiewa je głosem chorego kanarka. Piszą o nim różnie: wariat, geniusz, filozof, pop-prorok. Grimes, Mac DeMarco, Doldrums, Blue Hawaii czy Shlohmo – wszyscy mianują się jego uczniami, czemu swego czasu dali wyraz na kompilacji coverów jego piosenek. Artysta przyjedzie do Polski promować nową płytę Yummycoma.

Sean Nicholas Savage (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sean Nicholas Savage (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program koncertów:

  • BIG|BRAVE [CA] + ARRM [PL]: 16 kwietnia
  • Jamie Stewart (Xiu Xiu) solo [US]: 19 kwietnia
  • Sean Nicholas Savage [US]: 25 kwietnia

Różni artyści
Od 16 do 25 kwietnia 2018 roku
Organizator: Front Row Heroes
Klub RE w Krakowie

Dodaj komentarz