Cudowna podróż. Ilustracje Janusza Grabiańskiego

W Galerii Labirynt w Lublinie zagości Ośrodek Książki Obrazkowej Miejskiej Biblioteki Publicznej. 19 kwietnia odbędzie się wernisaż wystawy Cudowna podróż. Janusz Grabiański. Ilustracje.

Ilustracja Janusza Grabiańskiego do „Cudownej podróży” Selmy Lagerlöf (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ilustracja Janusza Grabiańskiego do „Cudownej podróży” Selmy Lagerlöf (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Grabiański (1929–1976) – malarz, grafik, ilustrator książek dla dzieci i dorosłych, zaproponował czytelnikom bardzo osobistą i ponadczasową kreację świata, która pod czujnym okiem odbiorców ciągle żyje i nabiera nowych barw. Imponujący dorobek krótkiego życia artysty, oparty na technice akwareli, zachwyca niezmiennie od półwiecza perfekcją wykonania, świeżością, bogactwem mieniących się barw.

Jego twórczość została wpisana do kanonu polskiej szkoły ilustracji. Artysta doceniony i nagradzany w Polsce, współpracował również z wydawnictwami, m.in. w Austrii, USA. Lekkimi pociągnięciami pędzla wyczarował niezapomnianą Rudzię, Rogasia, chorego kotka, sierotkę Marysię z krasnoludkami, bohaterów Elementarza Mariana Falskiego, całą galerię wspaniałych dynamicznych zwierząt i roślin.

Na wystawie w Galerii Labirynt – Plaza, dzięki uprzejmości Joanny Grabiańskiej, wdowy po artyście, zostanie zaprezentowana kolekcja prac, która nie była do tej pory nigdzie pokazywana: komplet oryginałów ilustracji do Cudownej podróży Selmy Lagerlöf oraz makiety znaczków pocztowych i plakatów.

Patronatem honorowym wystawę objęły Muzeum Plakatu w Wilanowie i Wydawnictwo Iskry.

Cudowna podróż. Janusz Grabiański. Ilustracje
Ośrodek Książki Obrazkowej Miejskiej Biblioteki Publicznej
gościnnie w Galerii Labirynt
Kuratorka: dr Krystyna Rybicka
Wernisaż: 19 kwietnia 2018 roku o godzinie 17.00
Od 19 kwietnia do 10 maja 2018 roku
Galeria Labirynt – Plaza w Lublinie

Dodaj komentarz