Sztuka Teraz w Krakowie. Aukcja charytatywna

Prace artystów, które przez ponad dwa miesiące wystawione były w Muzeum Narodowym w Krakowie, trafiają na aukcję. Poprowadzi ją Wojciech Śladowski z Polskiego Domu Aukcyjnego, a wśród gości znajdzie się m.in. Joanna Kulig. Dochód z wylicytowanych dzień zostanie przeznaczony na działania Szlachetnej Paczki. Aukcja uświetniająca tegoroczną edycję projektu Sztuka Teraz odbędzie się 12 kwietnia w Pałacu Czeczotki w Krakowie.

Wystawa w Kamienicy Szołayskich, fot. Kamil Kożuch (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa w Kamienicy Szołayskich, fot. Kamil Kożuch (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na aukcji, która odbędzie się 12 kwietnia w Pałacu Czeczotki, wystawione zostaną prace ponad stu młodych artystów uczestniczących w projekcie, m.in. Adama Bakalarza, do którego należy rekord aukcyjny polskiego rynku młodej sztuki, Edgara Bąka, jednego z najczęściej nagradzanych polskich grafików, czy Weroniki Gęsickiej, fotografki, która publikuje w najbardziej prestiżowych magazynach na świecie.

Żyjemy obecnie w erze obrazkowej, co paradoksalnie może deprecjonować znaczenie sztuki – mówi Maja Kolarz, jedna z kuratorek projektu. – Słowo „grafika” nie kojarzy się już z dziełem sztuki, ale z projektem komputerowym. Dlatego dziś tak bardzo istotna jest edukacja na temat sztuki. Zamiast kupować łatwo dostępne, masowe produkty powinniśmy skupić się na docenieniu indywidualności jakimi są artyści i ich twórczość.

To okazja do zaprezentowania swoich prac szerokiemu gronu odbiorców i możliwość porozmawiania o nich. Dla każdego twórcy takie spotkania są ważne i cenne, mogą stanowić źródło inspiracji dla dalszej twórczości lub weryfikacji dotychczasowych osiągnięć – uważa dr hab. Andrzej Szczerski, dyrektor ds. naukowych Muzeum Narodowego w Krakowie.

W tym roku organizatorzy zaprosili do współpracy blisko trzydziestu młodych kuratorów, a ci z kolei stu sześćdziesięciu artystów. Z ponad tysiąca prac wybitni eksperci sztuki (m.in. Beata Bochińska, Jacek Kołodziejski, Łukasz Radwan) wybrali dwieście. To właśnie one zostały wystawione w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie tuż obok Damy z gronostajem Leonarda i najwybitniejszych dzieł Stanisława Wyspiańskiego. Wernisaż wystawy odbył się 19 stycznia. Na początku lutego prace przeniesiono do Kamienicy Szołayskich, gdzie można je oglądać jeszcze do 15 kwietnia.

Dzieła o wielokrotnie wyższej wartości można licytować już od 500 zł  Aukcja „młoteczkowa” w krakowskim Pałacu Czeczotki (róg ul. Wiślnej i św. Anny). W wydarzeniu organizowanym wspólnie z Polskim Domem Aukcyjnym wezmą udział nie tylko artyści, kuratorzy i eksperci projektu, ale również ambasadorzy Szlachetnej Paczki i gwiazdy od lat wspierające jej działalność (m.in. Joanna Kulig), a wyjątkową niespodziankę dla wszystkich gości przygotował Tomasz Kot. Licytację poprowadzi Wojciech Śladowski z Polskiego Domu Aukcyjnego.  Dochód z licytacji dzieł artystów zostanie przekazany na działalność Szlachetnej Paczki, która od 17 lat wspiera najbardziej potrzebujące rodziny i uczy Polaków mądrego pomagania.

Sztuka Teraz w Krakowie. Aukcja charytatywna dla Szlachetnej Paczki
12 kwietnia 2018 roku

Dodaj komentarz