Sztuka Teraz w Krakowie. Aukcja charytatywna

Prace artystów, które przez ponad dwa miesiące wystawione były w Muzeum Narodowym w Krakowie, trafiają na aukcję. Poprowadzi ją Wojciech Śladowski z Polskiego Domu Aukcyjnego, a wśród gości znajdzie się m.in. Joanna Kulig. Dochód z wylicytowanych dzień zostanie przeznaczony na działania Szlachetnej Paczki. Aukcja uświetniająca tegoroczną edycję projektu Sztuka Teraz odbędzie się 12 kwietnia w Pałacu Czeczotki w Krakowie.

Wystawa w Kamienicy Szołayskich, fot. Kamil Kożuch (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa w Kamienicy Szołayskich, fot. Kamil Kożuch (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na aukcji, która odbędzie się 12 kwietnia w Pałacu Czeczotki, wystawione zostaną prace ponad stu młodych artystów uczestniczących w projekcie, m.in. Adama Bakalarza, do którego należy rekord aukcyjny polskiego rynku młodej sztuki, Edgara Bąka, jednego z najczęściej nagradzanych polskich grafików, czy Weroniki Gęsickiej, fotografki, która publikuje w najbardziej prestiżowych magazynach na świecie.

Żyjemy obecnie w erze obrazkowej, co paradoksalnie może deprecjonować znaczenie sztuki – mówi Maja Kolarz, jedna z kuratorek projektu. – Słowo „grafika” nie kojarzy się już z dziełem sztuki, ale z projektem komputerowym. Dlatego dziś tak bardzo istotna jest edukacja na temat sztuki. Zamiast kupować łatwo dostępne, masowe produkty powinniśmy skupić się na docenieniu indywidualności jakimi są artyści i ich twórczość.

To okazja do zaprezentowania swoich prac szerokiemu gronu odbiorców i możliwość porozmawiania o nich. Dla każdego twórcy takie spotkania są ważne i cenne, mogą stanowić źródło inspiracji dla dalszej twórczości lub weryfikacji dotychczasowych osiągnięć – uważa dr hab. Andrzej Szczerski, dyrektor ds. naukowych Muzeum Narodowego w Krakowie.

W tym roku organizatorzy zaprosili do współpracy blisko trzydziestu młodych kuratorów, a ci z kolei stu sześćdziesięciu artystów. Z ponad tysiąca prac wybitni eksperci sztuki (m.in. Beata Bochińska, Jacek Kołodziejski, Łukasz Radwan) wybrali dwieście. To właśnie one zostały wystawione w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie tuż obok Damy z gronostajem Leonarda i najwybitniejszych dzieł Stanisława Wyspiańskiego. Wernisaż wystawy odbył się 19 stycznia. Na początku lutego prace przeniesiono do Kamienicy Szołayskich, gdzie można je oglądać jeszcze do 15 kwietnia.

Dzieła o wielokrotnie wyższej wartości można licytować już od 500 zł  Aukcja „młoteczkowa” w krakowskim Pałacu Czeczotki (róg ul. Wiślnej i św. Anny). W wydarzeniu organizowanym wspólnie z Polskim Domem Aukcyjnym wezmą udział nie tylko artyści, kuratorzy i eksperci projektu, ale również ambasadorzy Szlachetnej Paczki i gwiazdy od lat wspierające jej działalność (m.in. Joanna Kulig), a wyjątkową niespodziankę dla wszystkich gości przygotował Tomasz Kot. Licytację poprowadzi Wojciech Śladowski z Polskiego Domu Aukcyjnego.  Dochód z licytacji dzieł artystów zostanie przekazany na działalność Szlachetnej Paczki, która od 17 lat wspiera najbardziej potrzebujące rodziny i uczy Polaków mądrego pomagania.

Sztuka Teraz w Krakowie. Aukcja charytatywna dla Szlachetnej Paczki
12 kwietnia 2018 roku

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR