• 2018-04-11

Studencki Konkurs NOTO w Dni Notatnika w Krakowie

Od 16 do 29 kwietnia w Krakowie odbywać się będą Dni Notatnika, których najważniejszym elementem będzie Studencki Konkurs NOTO – Notatnik Artysty organizowany przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie oraz wystawy towarzyszące.

NOTO – Notatnik Artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

NOTO – Notatnik Artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

ten notatnik jest

artefaktem przedmiotem
dziełem sztuki śmieciem
zapisem czasu zapisem samotności
strumieniem koncepcji strumieniem nieświadomości

ten notatnik nie jest

książką
ani
portalem internetowym

ten notatnik bywa

kieszonkowy pracowniany
coraz grubszy oskubany z kartek
świeżutki zużyty
zgubiony odnaleziony
niszczony wyrzucany
ukryty na pokaz

czasem
notatnik
przestaje być sobą

(Halina Cader, 2017)

Powyższy wiersz to komunikat artystyczny, który w prosty sposób wyraża charakter projektu Noto , realizowanego od 2012 roku przez artystów grafików Halinę Cader-Pawłowską i Przemysława Liputa, pracowników naukowych Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Konkurs Noto odbywa się co 2 lata, w czterech edycjach konkursu wzięło udział około 600 studentów z uczelni i wydziałów artystycznych w kraju i za granicą.

Noto to unikatowe w swoim charakterze wydarzenie artystyczne. Jego zadaniem jest popularyzacja idei intymnej notacji bez prądu. Ukazanie poprzez konkurs zeszytowych zapisów pozwala także na nietypowy podgląd aktualnych tendencji w sztuce i życiu społecznym młodych artystów.

„Flagowym wydarzeniem” Dni Notatnika w Krakowie jest wystawa pokonkursowa. W tym roku dzięki współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie zyskała znamienitego patrona – Józefa Czapskiego. W Jego Pawilonie można będzie oglądać notatniki młodych artystów. W ten symboliczny sposób wyraża się ciągłość i żywotność tradycyjnej notacji artystycznej.

Konkurs Noto w każdej z edycji znajduje wsparcie wielu instytucji w kraju i za granicą. Są to muzea, uczelnie, fundacje, galerie,wydawnictwa i przedsiębiorstwa fundujące nagrody rzeczowe. W projekcie Noto z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie stale współpracują m.in. Urząd Marszałkowski w Krakowie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Biblioteka Śląska w Katowicach, Fundacja Sztuki Współczesnej Noto Art w Sędziszowie Świętokrzyskim, Fundacja Sztuki Nowej Znaczy się.

Choć, jak zaznaczono w powyższym wierszu, notatnik nie jest książką, to ma z nią wiele wspólnego. Oficyny wydawnicze z całej Polski fundują nagrody książkowe dla wszystkich finalistów konkursu.

Na wystawie pokonkursowej NOTO 2018 w Pawilonie Czapskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie od 17 do 29 kwietnia można będzie oglądać 80 notatników młodych artystów nie tylko z Polski. W czasie Dni Notatnika odbędą się w Krakowie wydarzenia i wystawy towarzyszące Konkursowi. Na wystawie Ozimina w Galerii Widna można, między innymi, zobaczyć prace wybitnych młodych polskich artystów, którzy, jako studenci brali udział w pierwszych edycjach Konkursu.

Dni Notatnika w Krakowie to szereg wydarzeń rozłożonych w kwietniowym kalendarzu. Ale nie tylko – w październiku odbędą się warsztaty dla młodzieży Noto Art 2018 w Sędziszowie Świętokrzyskim, a na styczeń 2019 roku zaplanowano związaną z nimi wystawę w Galerii Intymnej, Domu Oświatowym, Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Dni Notatnika
Od 16 do 29 kwietnia 2018 roku
Kraków

Wernisaż wystawy Michała Tokarza Całuny
16 kwietnia 2018 roku o godzinie 18.00
Galeria Fotografii 5A na Wydziale Sztuki UP w Krakowie

Finisaż wystawy Ozimina
17 kwietnia 2018 roku o godzinie 16.00
Galeria Widna w Krakowie

NOTO Międzynarodowy Studencki Konkurs im. Józefa Czapskiego 2018.
Uroczyste wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej
17 kwietnia 2018 roku o godzinie 18.00
Pawilon Czapskiego – Muzeum Narodowe w Krakowie

Notatki filmowe Zbigniewa Czapli
17 kwietnia 2018 roku o godzinie 19.00
Pawilon Czapskiego – Muzeum Narodowe w Krakowie

Wernisaż wystawy Katarzyny Legendz i Katarzyny Zolich
18 kwietnia 2018 roku o godzinie 17.00
Galeria Fundacji Sztuki Aktualnej „Znaczy się” w Krakowie

Sygnał niesystematyczny – notatki
Konrad Peszko, Anna Pichura, Witold Winek
18 kwietnia 2018 roku o godzinie 19.00
Galeria Fotografii 5A na Wydziale Sztuki UP w Krakowie

Warsztaty Noto Art 2018
Październik 2018 roku
Ośrodek Kultury w Sędziszowie Świętokrzyskim

Wystawa i działania interaktywne Noto Art 2018
18 styczeń 2019 roku
Galeria Intymna, Dom Oświatowy, Biblioteka Śląska w Katowicach

Dodaj komentarz